Чорна смуга: Чому Тимошенко усунула від справ мера Сум

Проблеми, які переслідують Олександра Лисенка, можуть поставити хрест на його майбутніх політичних перспективах

Економічний і політичний оглядач
Чорна смуга: Чому Тимошенко усунула від…

Сумський міський голова Олександр Лисенко з кожним днем отримує дедалі більше приводів мати сумне обличчя -  таке відчуття, що він став на чорну смугу і ніяк не може з неї зійти. У місті з вини чиновників гинуть діти, вбивають головного критика мера, півміста мало не замерзає, маршрутки розсипаються, відремонтовані мости псуються, ключові заступники мера опиняються під кримінальним переслідуванням, самого мера тягають за корупцію і потішаються на центральних каналах... Він навіть впав у немилість своєї політичної патронеси, а прокурори і губернатор чатують на будь-яку промашку, аби вчепитися в горло. Вал проблем, який впав на голову Олександра Миколайовича, когось би іншого просто стер з політичної карти. Але сумський мер натужно продовжує тримати обличчя в позиції "smile".

ЗАМОРОЖЕНИЙ КУРСЬКИЙ

На початку нинішнього опалювального сезону, в листопаді 2018 року, третина міста Суми опинилася без опалення. Котельня північного промвузла, яка забезпечує теплом і гарячим водопостачанням величезний сумський "спальник" Курський мікрорайон, опинилася у фінансовій скруті і не змогла закупити газ. Титанічні зусилля чиновників із залагодження проблеми таки призвели до відкриття вентилю. Але сумський мер зазнав значних репутаційних втрат, адже рятівником ситуації на екранах ТВ виявився губернатор Микола Клочко, який взяв на себе лаври того, хто "розрулив" ситуацію. Мер же Сум, натомість, виглядав як зніяковілий бешкетник-школяр, якого викликали до директора.

У будь-якому випадку платою за проходження цього опалювального сезону стали кілька мільйонів з бюджету, але проблема досі не є вирішеною і наступна зима також з великою ймовірністю буде кризовою.

Читайте також: Алчевськ-2: Як Суми стануть "розмороженим" містом

ЗАГИБЕЛЬ НЕМОВЛЯТИ

2 січня близько 16 години на 9 поверсі багатоповерхівки на сумській вулиці Супруна ліфт, коли в ньому ще залишався візочок з двомісячним немовлям, раптово почав рухатись вниз. Усі спроби діда зупинити рух і вивільнити візок виявилися марними. Тендітне немовля, затиснуте підйомною машиною, отримало травми, від яких померло. Експертиза згодом встановить, що у малюка був перелам основи черепа, а смерть настала через задушення.

Ця трагедія відкрила величезний комунальний гнояк, в якому виявилися задіяні найвищі посадові особи місцевого самоврядування. І йдеться не лише про халатність, а й про корисливі злочини у міському господарстві, які призводять не лише до збитків, а й до смертей.

Спочатку прокуратура оголосила підозру директору підприємства, що опікується ліфтовим господарством та електромеханіку. Але днями в коло тих, хто є винним, потрапили ключові соратники Лисенка – заступник з ЖКГ Олександр Журба та директор департаменту інфраструктури міськради Григорій Яременко. Перший потрапив «під статтю», оскільки очолює постійно діючу комісію міськради щодо роботи ліфтів. А другий – укладав договори на проведення капітальних ремонтів понад 180 ліфтів у м. Суми вартістю 34,5 млн грн, зокрема ліфтів будинку по вул. Супруна, 32/1. Прокурори кваліфікували дії підозрюваних за ч. 2 ст. 367 (невиконання або неналежне виконанні службовою особою службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді смерті особи) КК України.

Плюс до того правоохоронці продовжують "рити" у напрямку можливого привласнення коштів, виділених на ремонт підйомників та систем диспетчеризації. У рамках слідства із залученням відповідних спеціалістів перевіряються всі 180 відремонтованих протягом останніх двох років ліфтів. Ця історія, хоч і прямо не торкнулася імені Олександра Лисенка, все ж неабияк вдаряє саме по меру.

Лисенка, який керує містом другий термін, до цього часу вже згадували в контексті трагічної загибелі дитини – студентки Дар'ї Кривоухової. Три роки тому Суми були налякані і обурені жахливою смертю 17-річної дівчини, яка опинилась під колесами тролейбуса і була практично розчавлена багатотонною машиною. Сумчани звинувачували комунальників, які не почистили зупинку, на якій вздовж проїжджої частини було нагорнуто бруствер зі снігу. На ньому й послизнулась дівчина за мить до того, як впасти під колеса.

Читайте також: Чи вскриє смерть немовляти комунальний гнояк у Сумах

ПРОТОКОЛИ НАЗК

Підставився Лисенко і в плані дотримання антикорупційного законодавства, що перетворило сумську мерію на об’єкт підвищеної уваги з боку антикорупційних органів.

Минулого року мером зацікавилося управління захисту економіки, яке за допомогою прокуратури довело до суду справу про порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та вчинення дій в умовах реального конфлікту інтересів. Йшлося про те, що на сесії міської ради Лисенко голосував за збільшення собі премії до 300%. І так порушив антикорупційне законодавство.

"Пропетляти" меру вдалося досить технічно: він або хворів, або виписував собі відрядження на ті дати, коли мав предстати перед судом і досяг того, що передбачені законом терміни притягнення до відповідальності спливли. І його, хоч і назвав суд винним у корупційному правопорушенні, але притягнути до відповідальності не зміг.

Вже цього року на голову сумського мера впали аж 14 протоколів від Національного агентства з питань запобігання корупції.

У НАЗК, направляючи протоколи до суду, зазначили, що йдеться про неповідомлення у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, що тягне за собою накладення штрафу від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а також про вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів, що тягне за собою накладення штрафу - від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів.

"14 адмінпротоколів стосуються Сумського міського голови Олександра Лисенка, який в умовах реального конфлікту інтересів видавав розпорядження про преміювання працівників виконавчого комітету міськради, у тому числі себе, а також не повідомляв про наявність у нього реального конфлікту інтересів Національне агентство", - зазначили у НАЗК.

У відомстві пояснили, що міський голова "на власний розсуд та бачення оцінював особистий вклад у результати роботи" та протягом 7 місяців встановлював самому собі премії у розмірі 65% – 270% до суми свого посадового окладу, надбавок та доплат.

Після цього повідомлення мер вдостоївся глузливих коментарів з боку гумористичного телепроекту "Чистоньюз", що виходить на "1+1".

Але на засідання в суд, яке було призначено на 26 лютого, мер знову не з’явився під приводом відрядження до столиці. Тим самим підтвердивши відданість своїй попередній стратегії юридичного "петляння".

БЮДЖЕТНА ПРОТІЧКА

Зазнав Лисенко удару і від своїх "доброзичливців" з Сумської обласної ради, які вивели з Сум кілька комунальних установ і підприємств, через що міський бюджет втратив суттєві надходження від податку на доходи фізичних осіб.

Обласне управління майном вирішило перереєструвати ключові підприємства комунальної власності області з міста Суми у сусідні райони – Білопільський, Краснопільський та Сумський.

Наслідком втечі цих підприємств стане те, що й податок на доходи фізичних осіб буде сплачуватись за місцем реєстрації – у бюджети районів, а не міста. За підрахунками мера та його підлеглих, втрати міського бюджету складуть 74 мільйони гривень.

Читайте також: БПП проти "Батьківщини": Як у Клочка беруть сумського мера "за причинне місце"

СУМнаСТРАТЕГІЯ

Свіжим ударом по мерії і меру став скандал, який розкрутив екс-мер Сум Геннадій Мінаєв, який в останні пару років дещо знизив градус критики у бік свого наступника. Аж раптом мерія знатно «підставилася». Йдеться про те, що один з сумських вишів на замовлення Сумської міськради протягом року розробляв і розробив масштабний документ «Стратегія розвитку Сум».

Титанічні зусилля сумських вчених, які підібрали і науково обґрунтували ті чи інші способи і напрямки перетворити обласний центр у Нью-Суми коштували бюджету 750 тисяч гривень. Але коли файли стратегії помпезно виклали на сайт СМР, екс-мер Мінаєв не менш помпезно мокнув і розробників і замовників у те, що стратегія – не більше ніж компіляція і плагіат з розробок стратегій інших міст. Наприклад, Чернігова.

Мерія файли прибрала і сором’язливо почала виправдовуватись тим, що нібито на сайт потрапили неостаточні варіанти роботи. Мовляв, помилочка вийшла. І згодом замінила їх на інші. Інші по формі, але не по суті.

Огидна ситуація зі стратегію стала демонстрацією морального та професійного рівня і чиновників, і «науковців», продемонструвавши примітивний «схематоз» освоєння грошей громади.

ВІДСТОРОНЕННЯ ВІД ВИБОРІВ

У місті подейкують, що нечистоплотність у сфері матеріальних розрахунків, яку приписують міському голові і керівнику обласної «Батьківщини», призвела до стрімкого падіння Олександра Миколайовича в очах його політичної патронеси. Минулого року його навіть відсторонювали від керівництва обласною організацією партії, але згодом якимись правдами і неправдами Лисенку вдалося відновитись на цій позиції. Але вже до керівництва виборчою кампанією Тимошенко на Сумщині його не пустили й близько, поставивши керувати нардепа Владислава Бухарєва.

Під питанням опинилося і гіпотетичне висунення на майбутніх парламентських виборах по сумському мажоритарному округу першого заступника мера і найближчого його поплічника Володимира Войтенка. Віце-мер почав, але згодом припинив свою агітаційну кампанію на окрузі, що за чутками стало наслідком зміни рішення по ньому, ухваленому на Турівській у Києві, де розташовано резиденцію лідерки «Батьківщини».

Тимошенко віддала перевагу Бухарєву

Важко позаздрити ситуації, у якій опинився нині міський голова Сум. Адже його політичні перспективи є більш ніж туманними. З одного боку, Олександр Миколайович з великою радістю подався б у парламентарі, позбувшись всіх жахів, що супроводжують його мерство. Але охолодження з боку керівництва «Батьківщини» і удари по його електоральній репутації роблять вірогідність такого стрибка малоймовірною. З іншого боку, нинішньому меру потрібно якось вигравати наступні місцеві вибори, що, з огляду на репутаційні втрати, також не можна стовідсотково гарантувати. Тим більше, що навколо концентрується все більше недоброзичливців, які із задоволенням копнуть його нижче спини при першій же можливості.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme