Чи вскриє смерть немовляти комунальний гнояк у Сумах

Місто болісно переживає трагедію, що сталася в одній з багатоповерхівок

Економічний і політичний оглядач
Чи вскриє смерть немовляти комунальний г…

Загибель двомісячного немовляти у сумському ліфті змусила здригнутися від болю кожного, хто має серце. Важко навіть уявити ступінь страждань та відчаю рідних дитинки.

ЯК УСЕ СТАЛОСЯ

2 січня близько 16 години на 9 поверсі багатоповерхівки на сумській вулиці Супруна ліфт, на якому щойно піднялися молода мама з немовлям та її свекор. Коли дорослі вийшли з кабіни і витягали з неї люльку з дитиною, ліфт, не зачиняючи дверей, раптово почав рухатись вниз. Усі спроби діда зупинити рух і вивільнити коляску з дитиною, виявилися марними. Тендітне немовля, затиснуте підйомною машиною, отримало травми, від яких померло. Експертиза згодом встановить, що у малюка був перелам основи черепа, а смерть настала через задушення.

ВБИВСТВО. ЧЕРЕЗ НЕОБЕРЕЖНІСТЬ

"Впродовж останніх двох місяців було чотири випадки, коли цей ліфт ламався. В тому числі коли двері до кінця не зачинялися, або навпаки – двері зачинялися, а ліфт їздив між поверхами", - розказав згодом керівник Сумської місцевої прокуратури Сергій Могильний.

Часті виклики аварійної бригади, говорить прокурор, спонукали відповідального електромонтера вдатись до втручання у систему керування ліфтом і зкомутувати систему так, що ліфтова кабіна могла рухатись між поверхами навіть при незачинених дверях. "Ми вважаємо, що коли дідусь з візочком виїздив з ліфтової кабіни, хтось на інших поверхах натиснув кнопку виклику і ліфт самовільно рушив вниз", - заявив Сергій Могильний.

У день трагедії правоохоронці порушили кримінальну справу саме за статтею "Вбивство через необережність". Але коли спливли дані про такі дії електромонтера, злочин перекваліфікували у більш важку статтю. Працівнику ТОВ "Міськсумиліфту" інкриміновано ч. 2 ст. 272 - порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель дитини.

Заразом під підозру потрапив і керівник "Міськсумиліфту", якому, окрім згаданої статті КК про порушення правил безпеки ще й інкримінують інший злочин - зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права незалежно від організаційно-правової форми, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 364-1 Кримінального кодексу України).

Отже, що з'ясували слідчі по цьому ліфту. Виявилося, що ліфт, в кабіні якого загинув малюк, був капітально відремонтований в жовтні 2017 році з гарантійним терміном експлуатації – 2 роки. Але вже через півроку від жителів під'їзду почали надходити скарги на його роботу.

"Міськсумиліфт", який здійснював ремонт і мав по гарантії усунути всі несправності, цього не зробив. Натомість монтер, який зараз сидить у СІЗО, прибувши за черговим викликом на Супруна 29 грудня, перепід'єднав деякі провідки так, щоби ліфт почав працювати незважаючи на систему, що запобігає цього рухові з незачиненими дверима. Бо проблема, ймовірно, була саме в цьому запобіжнику.

ЛІФТОВИЙ ГНІЙНИК

Трагедія на Супруна відкрила величезний комунальний нарив. І це матиме важкі наслідки для теперішніх власників крісел у сумській мерії. В першу чергу ця історія вдаряє по сумському міському голові Олександру Лисенку та його оточенню, адже саме його команда, яка складає місцеву ячейку партії "Батьківщина", керує всіма процесами у сумській інфраструктурі. І те, що вже зараз стало відомо про "Міськсумиліфт" та споріднені з ним структури, змушує думати, що в суміжних сферах ситуація виявиться не менш гнилою.

Отже, що відомо на сьогодні про "Міськсумиліфт". Це, створене за радянських часів комунальне підприємство, було успішно перетворене у приватне товариство з обмеженою відповідальністю. Наразі підприємство надає послуги з утримування та ремонту ліфтів у місті Суми. Замовниками робіт та послуг в ТОВ "Міськсумиліфт" є комунальні підприємства та інші підрозділи міської влади Сум. Розташоване ТОВ у Громадському провулку в Сумах. Ту ж прописку мають і низка інших підприємств, що так чи інакше пов'язані з ліфтовим господарством. Є, зокрема, серед них і ТОВ "Есперт-Ліфт" та ТОВ "СКС-Консалд".

Засновниками цих підприємств є депутат міської ради Сум та керівник комунального підприємства "Сумитеплоенергоцентраль" Євген Скоробагатський та ще один сумчанин, тісно пов'язаний з ліфтовими проектами, Олександр Сиса.

Всі сумські будинки разом з ліфтами перебувають на обслуговуванні певних комерційних підприємств, які виконують функції жеків. Між тим існують і комунальні підприємства, які виконують певні функції по "догляду" за інфраструктурними об'єктами.

Можемо розглянути схему управління ліфтами у Сумах на прикладі того самого злощасного ліфту у дев'ятиповерхівці на Супруна, 32/1. Функції жеку тут виконує ТОВ "Керуюча компанія "Домком-Суми". А організацією, що експлуатує ліфт, є згадуване нами вище КП "Сумитеплоенергоцентраль" Євгена Скоробагатського. І ці дві контори залучили третю – "Міськсумиліфт" - для обслуговування ліфта на Супруна.

Але перед тим, як ліфт було на початку 2018 року віддано у цей тріумвірат, його було капітально відремонтовано силами того ж ТОВ "Міськсумиліфт". А замовником був департаменту інфраструктури міської ради.


Євген Скоробагатський

Також з'ясувалося, що начальник відділу управління "Держпраці" в Сумській області повідомив каналу UA:Суми, що після капремонту ліфта у 2017 році підприємство "Експерт-Ліфт" провело експертне обстеження підйомників на Супруна 32/1 і видало позитивний висновок, зазначивши, що наступне обстеження знадобиться цьому ліфту у 2021 році.

Таким чином ми зараз маємо у Сумах ситуацію, коли ліфтове господарство Сум перебуває у замкненому колі, де видають дозволи, здійснюють ремонти, експлуатацію, обслуговування та перевірки ліфтів особи, що по суті мають одного бенефіціара.

КРИМІНАЛЬНИЙ СЛІД

Треба сказати, що сумське ліфтове господарство вже далеко не вперше стає об'єктом кримінальних розлідувань – сумським прокурорам добре відома адреса "Громадянський, 7". Як, власне, і імена більшості тих, хто через загибель немовляти опинився під кримінальним ковпаком.

У 2016 році під обвинувачення у привласненні чужого майна у великих розмірах потрапив тодішній керівник "Сумиміськліфту" та керівник ще однієї компанії з наведеного нами вище пулу. Прокурори встановили тоді, що сумські ліфтовики завищили ціну на придбане за бюджетний кошт обладнання, чим завдали державі збитків на суму близько 300 тисяч гривень. Як повідомила сьогодні Depo.ua прес-секретар прокуратури Сумської області Наталя Науменко, розслідування цієї справи завершено і вона вже тривалий час перебуває на розгляді у Ковпаківському суді Сум.

Варто також сказати, що сумський екс-мер Геннадій Мінаєв ще у 2015 році неодноразово звертався до теми сумських ліфтів, вказуючи на те, що ця сфера стала вотчиною депутата Скоробагатського і пов'язані з ним фірми вже фактично прибрали під себе ліфтове господарство міста. За твердженням Мінаєва, про конфлікт інтересів добре обізнаний і мер Лисенко, який, натомість, жодним чином не намагається запобігти цьому.

SYSTEM ERROR ОЛЕКСАНДР ЛИСЕНКО

Сумського мера Олександра Лисенка, який керує містом другий термін, до цього часу вже згадували в контексті трагічної загибелі дитини – студентки Дар'ї Кривоухової. Без місяця три роки тому Суми були налякані і обурені жахливою смертю 17-річної дівчини, яка опинилась під колесами тролейбуса і була практично розчавлена багатотонною машиною. Сумчани звинувачували комунальників, які не почистили зупинку, на якій вздовж проїжджої частини було нагорнуто бруствер зі снігу. На ньому й послизнулась дівчина за мить до того, як впасти під колеса.


Олександр Лисенко

Але той випадок не став фатальним для мера. Та навіть й директора департаменту інфраструктури Григорія Яременка, у чийому впорядкуванні перебувають комунальні зупинки. Емоції згодом вляглися. Зараз, очікувано, судять водія тролейбуса та ще якогось дрібного цапа-відбувайла. А мер та Яременко вийшли сухими. Як і зараз, тоді він просто не "відсвічував" своїм обличчям певний час. І ситуація розсмокталася.

Чи пощастить їм цього разу? Очевидно, що є ситуація, коли електромонтер скоює маніпуляції з безпековими запобіжниками ліфтів аби приховати недоліки обладнання. І ця ситуація не може бути поодинокою. Бо ліфтів, відремонтованих аналогічним чином, у місті є багато.

Це системна проблема управління інфраструктурою міста. І загальна картина розрухи і занепаду міста лише починає ставати очевидною для всіх. І в списку таких "system errors" не лише тролейбуси і ліфти. Тут і особливий підхід до системи міського транспорту, де власники вичавлюють прибуток з геть убитих маршруток, а комунальний пастранс підбирає крихти. І закачування сумських дворів у плитку за наявності більш стратегічних проблем. І проблема з котельнею північного промвузла, що "раптово спливла" напередодні цієї зими. І монополізація ЖКГ приватними жеками. І Алея героїв з "італійськими" світильниками, і дерев'яний монстр біля "Щепкіна" під маскою "містечка зимових розваг" - вони також тут, у цьому списку.

Тепер у ньому і смерть двомісячного малюка.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme