Як інклюзивність на робочих місцях стає стандартом

За даними міністерки соціальної політики Оксани Жолнович в Україні офіційно налічується понад 3 млн людей з інвалідністю. Із них близько 300 тисяч отримали цей статус після початку повномасштабного вторгнення

Журналіст відділу новин
Як інклюзивність на робочих місцях стає…

Для допомоги у створенні інклюзивного робочого простору в Україні з серпня 2023 року діє державна програма компенсації витрат на облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Спочатку отримати такі виплати могли тільки роботодавці. Та з березня 2025 року компенсації надають новим категоріям:

  • ФОПам;
  • самозайнятим особам;
  • ветеранам, які розпочали або після звільнення з військової служби продовжили свою діяльність як ФОП або як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність.

За два роки роботи програми компенсацію отримали понад 2 тис. роботодавців за облаштування більш ніж 2,4 тис. робочих місць, з них понад 200 — для працівників з І групою інвалідності. Найбільш активно роботодавці залучають до роботи людей з інвалідністю у Київській, Черкаській, Івано-Франківській областях та у столиці.

Така кількість отриманих компенсацій свідчить про те, що інвалідність не є перешкодою для роботи за наймом чи навіть відкриття власного бізнесу. Наприклад, колишній морський піхотинець Федір Самбурський, який втратив на фронті ногу, зір і пальці руки, відкрив у Києві кав’ярню "Tytanovi". Колишній штурмовик Руслан Стаценко після поранення та реабілітації відновив у Харкові виробництво бюветів для питної води.

Які виплати може отримати роботодавець за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю

У Кропивницькому на підприємстві "Технополь", що виробляє та продає сільськогосподарську техніку,  працює слюсарем Олександр Сіріков. Через хворобу йому важко багато пересуватися. Завдяки програмі компенсації для нього придбали стелаж для запчастин, зручний стіл для збирання та ремонту в сидячому положенні, а також інструменти на акумуляторах, які зменшують навантаження на руки. У "Технополі" кажуть, що на отримання компенсації від держави знадобився лише тиждень.

Отримати компенсацію можна і за верстат, і за комп’ютерну техніку, на якій працюватиме співробітник з інвалідністю. Навіть якщо такий працівник не потребуватиме особливих умов безпосередньо на робочому місці, може виникнути потреба у створенні безбарʼєрного простору, тож роботодавці можуть розрахувати на підтримку держави, коли знадобиться встановити пандус, чи облаштувати вбиральню для нового працівника.

В середньому в Україні вартість одного облаштованого робочого місця для працівника з інвалідністю складає 78 тис. грн. Максимум, який компенсує держава, 120 тис. грн за робоче місце для працівників з І групою інвалідності, 80 тис. грн для осіб, які мають ІІ групу інвалідності.

Що потрібно зробити для отримання компенсації

Щоб отримати компенсацію, роботодавцю, ФОП чи самозайнятій особі необхідно:

  1. Авторизуватися на порталі Дія за допомогою цифрового електронного підпису.
  2. Заповнити заяву, в якій потрібно: вказати дані про особу з інвалідністю та облаштоване робоче місце.
  3. Прикріпити документи, які підтверджують працевлаштування та купівлю допоміжних засобів. Також потрібно прикріпити документ, який підтверджує інвалідність співробітника, ФОП чи самозайнятої особи.
  4. Вказати IBAN рахунку, на який отримаєте компенсацію.
  5. Підписати заяву цифровим електронним підписом.

Оформити компенсацію можна також офлайн у регіональних центрах зайнятості. Детальніше про програму компенсацій за облаштування робочого місця людини з інвалідністю можна дізнатися за посиланням.

Інформаційна кампанія щодо державної програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю реалізується Програмою розвитку Організації Об'єднаних Націй (ПРООН) в рамках проєкту "Протимінна діяльність в Україні" на запит Міністерства економіки України за участі Державної служби зайнятості та за фінансової підтримки Уряду Республіки Корея.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme