Війна за права: На Сумщині учасники АТО виборюють законні пільги

Повертаючись з зони військових дій. більшість бійців навіть не здогадується, що в мирному житті окрім близьких та друзів їх навряд чи хто підтримає. Навіть більше - їм ще не раз доведеться поборотися за власні, установлені державою, права

Війна за права: На Сумщині учасники АТО…

Як свідчить досвід тих, хто повернувся зі Сходу, пільги, які обіцяє влада на папері, і які діють у реальному житті, - вельми різні речі, констатує Depo.Суми.

Півроку тому Артем Новак воював під Станицею Луганською. Був зв'язківцем, серйозно постраждав від ворожого снаряду. "5 грудня біля мене вибухнула міна - метрах у 10-15. Після того я почав заїкатися, лівим вухом чую, але дуже погано, і руку відбирає", - розповів боєць.

Отримавши контузію, він потрапив до шпиталю і додому повернувся вже інвалідом. З того часу щодня має витрачати по кількасот гривень на день, купуючи медпрепарати. Зараз він як ніколи сподівається на підтримку держави. Але, на жаль, поки що марно.

Війна за права: На Сумщині учасники АТО виборюють законні пільги  - фото 1

Наприклад, розповідає Артем, посвідчення інваліда ІІІ групи дає йому право на безкоштовний проїзд у маршрутках, але скористатися ним вдається тільки у міському транспорті, та й там не завжди. На міжміському ж або залізничному сполученні з нього беруть повну вартість проїзду.

"На залізниці взагалі: приходиш - пільг немає. Дивишся очима такими, немов питаєш "Нічого, що інвалід війни?" Ні, все одно. Говорять: "Чому ми зі своєї кишені повинні платити за ваш квиток?" - ділиться наболілим Артем Новак.

У міському та обласному відділах інфраструктури підтверджують: міжміські перевізники не отримують від держави коштів за перевезення пільговиків. Хоча за законом мають возити їх безкоштовно. "Учасники АТО прирівняні до учасників бойових дій і, відповідно, користуються тими ж пільгами: безоплатний проїзд у міському, приміському, залізничному, автобусному сполученні", - розповідає начальник відділу інфраструктури Сумської ОДА Володимир Дудченко.

Юристи, у свою чергу, відзначають: розбіжності у діях влади та перевізників пояснюються прогалинами у законодавстві. "За одним пунктом закону учасники АТО мають право на безкоштовний проїзд у міжміському, приміському, міському транспорті. За іншим пунктом вони мають тільки 50% знижку на міжміський транспорт раз на рік і раз на два роки - право на безкоштовну поїздку в обидва боки на залізничному, повітряному, водному транспорті", - розповіла кореспонденту Depo.Суми керівник юридичної клініки Сумської філії Харківського університету внутрішніх справ Марина Василенко. І додала: маючи на руках посвідчення учасника АТО, його варто пред'являти з вимогою безкоштовного проїзду у будь-якому виді транспорту.

Війна за права: На Сумщині учасники АТО виборюють законні пільги  - фото 3

Окрім права на безкоштовний проїзд учасники АТО, кажуть юристи, згідно з законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" мають низку інших пільг. Зокрема, право на безкоштовну путівку до санаторію, безоплатні ліки за рецептами, 75% знижку на комунальні послуги , щорічну грошову виплату в розмірі 440 гривень, позачергове забезпечення реабілітаційними засобами, першочергове забезпечення житлом (для тих осіб, які потребують поліпшення житлових умов), пільги на послуги зв'язку та установку стаціонарних телефонів тощо.

Війна за права: На Сумщині учасники АТО виборюють законні пільги  - фото 4

Якщо учасник АТО визнаний інвалідом, до цих пільг додається ще й грошова виплата у розмірі, який залежить від групи інвалідності.

Окремо юристи зазначають: особи, які поїхали до зони АТО добровольцями і виконували функцію охорони державної безпеки та суверенітету країни, теж мають право на отримання соціальних пільг, якщо служили у військових формуваннях, що офіційно зареєстровані в державі та мають законний статус. Але то все на папері. На ділі ж колишнім бійцям всі привілеї, що належать їм за законом, доводиться "вибивати". І вдається це далеко не кожному. Адже, по-перше, держава не поспішає призначені нею ж пільги забезпечити фінансово, а по-друге, неповоротка бюрократична машина дуже неохоче ворушиться заради "маленьких українців", хай навіть і захисникыів вітчизни.

Втім, правозахисники радять не опускати руки, якщо на них мається посвідчення учасника АТО - яке, до речі, теж доводиться у чиновників вибивати. Прописані в законі пільги варто відстоювати. А у випадку, коли цьому перешкоджають ті чи інші особи, - сміливо звертатися зі скаргами до відповідних органів влади, і якщо потрібно - до суду.

Більше новин про життя військовослужбовців Сумщини читайте на Depo.Суми.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme