Війна за права: На Сумщині учасники АТО виборюють законні пільги
Повертаючись з зони військових дій більшість бійців навіть не здогадується, що в мирному житті окрім близьких та друзів їх навряд чи хто підтримає. Навіть більше - їм ще не раз доведеться поборотися за власні, установлені державою, права
- Сумы
-
2 августа 2015 12:00

Як свідчить досвід тих, хто повернувся зі Сходу, пільги, які обіцяє влада на папері, і які діють у реальному житті, - вельми різні речі, констатує Depo.Суми.
Півроку тому Артем Новак воював під Станицею Луганською. Був зв'язківцем, серйозно постраждав від ворожого снаряду. "5 грудня біля мене вибухнула міна - метрах у 10-15. Після того я почав заїкатися, лівим вухом чую, але дуже погано, і руку відбирає", - розповів боєць.
Отримавши контузію, він потрапив до шпиталю і додому повернувся вже інвалідом. З того часу щодня має витрачати по кількасот гривень на день, купуючи медпрепарати. Зараз він як ніколи сподівається на підтримку держави. Але, на жаль, поки що марно.
Наприклад, розповідає Артем, посвідчення інваліда ІІІ групи дає йому право на безкоштовний проїзд у маршрутках, але скористатися ним вдається тільки у міському транспорті, та й там не завжди. На міжміському ж або залізничному сполученні з нього беруть повну вартість проїзду.
"На залізниці взагалі: приходиш - пільг немає. Дивишся очима такими, немов питаєш "Нічого, що інвалід війни?" Ні, все одно. Говорять: "Чому ми зі своєї кишені повинні платити за ваш квиток?" - ділиться наболілим Артем Новак.
У міському та обласному відділах інфраструктури підтверджують: міжміські перевізники не отримують від держави коштів за перевезення пільговиків. Хоча за законом мають возити їх безкоштовно. "Учасники АТО прирівняні до учасників бойових дій і, відповідно, користуються тими ж пільгами: безоплатний проїзд у міському, приміському, залізничному, автобусному сполученні", - розповідає начальник відділу інфраструктури Сумської ОДА Володимир Дудченко.
Юристи, у свою чергу, відзначають: розбіжності у діях влади та перевізників пояснюються прогалинами у законодавстві. "За одним пунктом закону учасники АТО мають право на безкоштовний проїзд у міжміському, приміському, міському транспорті. За іншим пунктом вони мають тільки 50% знижку на міжміський транспорт раз на рік і раз на два роки - право на безкоштовну поїздку в обидва боки на залізничному, повітряному, водному транспорті", - розповіла кореспонденту Depo.Суми керівник юридичної клініки Сумської філії Харківського університету внутрішніх справ Марина Василенко. І додала: маючи на руках посвідчення учасника АТО, його варто пред'являти з вимогою безкоштовного проїзду у будь-якому виді транспорту.
Окрім права на безкоштовний проїзд учасники АТО, кажуть юристи, згідно з законом "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" мають низку інших пільг. Зокрема, право на безкоштовну путівку до санаторію, безоплатні ліки за рецептами, 75% знижку на комунальні послуги , щорічну грошову виплату в розмірі 440 гривень, позачергове забезпечення реабілітаційними засобами, першочергове забезпечення житлом (для тих осіб, які потребують поліпшення житлових умов), пільги на послуги зв'язку та установку стаціонарних телефонів тощо.
Якщо учасник АТО визнаний інвалідом, до цих пільг додається ще й грошова виплата у розмірі, який залежить від групи інвалідності.
Окремо юристи зазначають: особи, які поїхали до зони АТО добровольцями і виконували функцію охорони державної безпеки та суверенітету країни, теж мають право на отримання соціальних пільг, якщо служили у військових формуваннях, що офіційно зареєстровані в державі та мають законний статус. Але то все на папері. На ділі ж колишнім бійцям всі привілеї, що належать їм за законом, доводиться "вибивати". І вдається це далеко не кожному. Адже, по-перше, держава не поспішає призначені нею ж пільги забезпечити фінансово, а по-друге, неповоротка бюрократична машина дуже неохоче ворушиться заради "маленьких українців", хай навіть і захисникам вітчизни.
Втім, правозахисники радять не опускати руки, якщо на них мається посвідчення учасника АТО - яке, до речі, теж доводиться у чиновників вибивати. Прописані в законі пільги варто відстоювати. А у випадку, коли цьому перешкоджають ті чи інші особи, - сміливо звертатися зі скаргами до відповідних органів влади, і якщо потрібно - до суду.
Більше новин про життя військовослужбовців Сумщини читайте на Depo.Суми.
Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Сумы
Все новости на одном канале в Google News
- 09:18В Белопольской громаде Сумской области из-за российской атаки загорелся дом
- 08:18Россияне ударили 6 дронами по Шосткинской громаде Сумской области
- 17:29Как инклюзивность на рабочих местах становится стандартом
- 07:18"УЗ" меняет маршруты некоторых пригородных поездов (СПИСОК)
- 19:57 Рашисты ударом баллистики убили в пригороде Сум трех человек
- 08:19Оккупанты ночью атаковали промышленные предприятия в Сумской громаде
- 18:41"Активист" и "борец с коррупцией" организовал аферу, которая может быть одной из крупнейших в лесной отрасли, — расследование
- 09:58Киберполиция предупреждает о новой мошеннической схеме с банковскими приложениями
- 11:40В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в мае
- 10:02Оккупанты ночью ударили по Шосткинской громаде на Сумщине
- 10:20Оккупанты ночью обстреляли агропредприятие в Сумской области
- 08:01Попытки оккупантов штурмовать приграничье Сумщины за неделю участились на треть
- 10:18Россияне пытаются расширить зону боевых действий в Сумской области, — ГПСУ
- 10:15 В Украине запускают электронный кабинет ВDК
- 11:20В Сумской области активизировались российские диверсанты, — ГПСУ
- 11:02Что изменилось в действиях российских диверсантов в Сумской области: объяснение ГПСУ
- 11:19В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в апреле
- 09:14Краснопольская громада на Сумщине подверглась авиаудару, есть разрушения
- 10:59Оккупанты пытаются любыми способами зайти на территорию Сумщины, — ГПСУ