500 років задоволення: Історія шоколаду
11 липня відзначають Всесвітній день шоколаду
- Суми
-
11 липня 2015 09:00
Любителі цього десерту сьогодні можуть балувати себе скільки завгодно - і не лише традиційними його видами, а й покуштувати, наприклад, шоколаду з каррі, сіллю, пелюстками квітів, іншими незвичними добавками. А ось кілька століть тому цей продукт вважався елементом розкоші та виготовлявся тільки у вигляді напою, дослідив кореспондент Суми.depo.ua.
Шоколад виробляється з плодів шоколадного дерева, яке росте у Центральній та Південній Америці. Перші згадки про споживання какао датуються приблизно 1400 роком до нашої ери. Ароматні зерна какао були відомі ще американським індіанцям - ацтекам. Є припущення, що рецепт шоколаду дістався їм у спадок від більш ранніх мезоамериканських цивілізацій, таких як майя або ольмеки.
Шоколадне дерево з плодами в різній стадії дозрівання
Перший шоколад дуже відрізнявся від того, яким ми звикли бачити його сьогодні. У той час використовувалися не тільки какао-боби, але й м'якоть фруктів. Вона піддавалася бродінню, як при виробництві алкогольного напою, тож ацтеки їли не звичний нам шоколад, а вживали спеціальний напій - "чоколатль", що перекладалося як "гірка вода".
Какао-боби піддавали бродінню, підсмажували і розтирали в пасту. Какао-паста змішувалася з водою або вином, меленим маїсом і різними ароматизаторами (перцем чилі, ваніллю, запашним перцем і медом). Потім суміш повинна була пройти процес спінювання: її переливали з глечика в кухоль до утворення глибокої піни на поверхні.
Ацтекська жінка готує какао-напій. Рідина виливається з висоти для утворення піни.
Какао мало величезне символічне і економічне значення і вживалося не щодня. При продажу какао-боби навіть іноді підробляли, заповнюючи плоди рослини грунтом. "Гірка вода" вживалася аристократами і воїнами, в магічних ритуалах і на урочистостях. Вважалося, що ця рослина належить богам і зазвичай пов'язувалася з ацтекським божеством Кецалькоатлем.
В Європу "чоколатль" уперше потрапив завдяки Христофору Колумбу - у 1502 році. Саме тут він зазнав кардинальних смакових змін завдяки інгредієнту, який був недоступним для ацтеків, - тростинному цукру. Іспанці почали також додавати корицю і мускат, виключили зі складу перець чилі. Це зробило напій більш привабливим - і шоколад став популярний серед іспанської знаті та чиновників Римсько-католицької церкви. А вже набагато пізніше став відомий і в інших європейських країнах.
"Леді, що розливає шоколад" (1744)
Наприклад, у Франції напій став популярний серед аристократії завдяки Ганні Австрійській, великій любительці шоколаду. Важче було проникнути десерту на ринки протестантської Англії. Зрештою, мода на шоколад дісталася й Лондона, хоча там він особливо не прижився. Однак кілька "шоколадних будинків", де еліта суспільства могла насолоджуватися розкішшю і безбашенною поведінкою, все ж виникло.
Шоколад став модним напоєм знаті. "Ранковий шоколад", П'єтро Лонгі, 1775-1780
У період промислової революції XVIII-XIX століть змінився спосіб приготування і вживання шоколаду. Винахід гідравлічних і парових машин, які застосовувалися в тому числі і на заводах з виробництва шоколаду, дозволив швидше обробляти його і знизити витрати на виготовлення. А в 1828 році був винайдений гідравлічний прес, за допомогою якого з какао-бобів прибирали жир при виробництві какао-порошку. Цей винахід послужив основою для створення більшості шоколадних виробів, відомих нам і сьогодні.
Найстаріші шоколадні цукерки зі збережених до наших днів - випущені до дня коронації короля Едварда VII 26 червня 1902
Технологічні досягнення привели до підвищення попиту на какао-сировину в Європі. Незабаром шоколадні дерева стали вирощувати в англійських, французьких і голландських колоніях, розташованих поблизу екватора, де природні умови були найбільш відповідними для цих дерев.
Робочими на цих плантаціях зазвичай були раби. Когось це може здивувати, але така праця використовується в шоколадній промисловості й зараз. В якості рабів на плантаціях Західної Африки, зокрема в Кот д'Івуарі та Гані, де какао є важливою експортною культурою, зазвичай використовуються діти. Страшно подумати, що солодкий шоколад, який ми купуємо, виробляється завдяки важкій праці дітей-рабів.
Сьогодні шоколад - це і смачний ароматний напій, і привабливі плитки, і важливі доповнення до різних десертів. Він - найрізноманітніший: гіркий чорний, темний і світлий молочний, білий і навіть зелений. Крім стандартних наповнювачів - горіхів, родзинок, лікерів і йогуртів - можна побалувати себе екзотичним шоколадом.
Наприклад, з верблюжого молока, який випускається у ОАЕ і завдяки пониженому вмісту жирів підходить навіть діабетикам.
З абсентом, що виробляє швейцарська компанія Villars. Вміст алкоголю в шоколаді складає 8,5%.
Зі смаком чорних трюфелів - дорогий і рідкісний продукт, адже ціна самих трюфелів становить понад $ 2000 за кілограм. Виробляють такий шоколад у США.
З додаванням квіткових пелюсток. Солодкі ласощі з пелюстками троянди, жасмину, лаванди і фіалки випускає французька компанія Bovetti. Квітковий смак ледь помітний, зате вони видають приємний аромат.
З ароматом сіна. Виготовляється спеціально для віндзорської п'ятизіркового готелю Coworth Park. Ексклюзивні плитки з'являються на світ у результаті змішування шоколадної маси зі спеціально висушеної та подрібненої травою, скошеної на луках по сусідству з готелем. Крім запаху сіна, в шоколаді також вловимі ноти жасмину, троянди і шафрану - все це, за задумом автора, має уособлювати пасторальну тишу околиць готелю. Правда, можливість оцінити це є далеко не у всіх: спробувати його можна, або ставши гостем готелю Coworth Park, або придбавши шоколад в магазині при готелі.
З беконом. Плитки молочного і гіркого шоколаду американської марки Vosges містять шматочки копченого бекону, а також крупиці солі. Фірма пропонує й плитки зі смаком грибів та арахісового масла, мексиканського анчо і японського васабі.
І навіть, о диво, є шоколад для схуднення! Їсти солодке і худнути стало можливим завдяки винаходу іспанських кондитерів. До його складу увійшли особливі амінокислоти, які пригнічують апетит. На смак шоколад для схуднення нічим не відрізняється від традиційного, а ось колір у нього незвичайний. Цукерки мають зеленуватий відтінок, який їм надають водорості, багаті на вітаміни А і В12.
Невідомо, в якій ще зовнішності порадує нас шоколад у майбутньому. Але хочеться вірити, що солодкі шоколадні плитки - щось вічне, постійне. Те, що буде завжди.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми
Всі новини на одному каналі в Google News
- 13:31 Стало відомо куди ймовірно поцілить Україна ракетами на росії
- 09:42Сили ППО збили 50 з 73 російських дронів, якими з ночі атакують Україну
- 09:22 Ситуація на фронті залишається складною. Ворог за добу атакував 227 разів
- 09:11 Зведення Генштабу ЗСУ: Ситуація на фронті залишається складною
- 23:35 На фронті кілька днів поспіль збільшується кількість атак ворога, - Генштаб ЗСУ
- 09:22 Ворог вперше атакував Суми "шахедами" зі шрапнеллю, - ОВА
- 09:09В Сумах тривають пошукові роботи на місцях ворожих атак ФОТО
- 07:02Суми зазнали дронового удару: щонайменше двоє загиблих
- 23:00 Майже дві сотні разів рашисти штурмували позиції ЗСУ на фронті, - Генштаб
- 21:45На Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію з іще одного села
- 22:55Третина усіх ворожих спроб прорвати фронт відбувається на двох напрямках, - Генштаб ЗСУ
- 22:11I рівень небезпеки: У низці областей 21 листопада синоптики прогнозують дощ та мокрий сніг
- 11:25 ППО збила 56 із 122 ворожих БпЛА та 2 з 6 ракет в ніч на 20 листопада
- 08:13В небі над Сумщиною вночі збили 10 "шахедів", - ОВА
- 12:12До 11 зросла кількість загиблих у Глухові
- 11:25З-під завалів у Глухові дістали ще одне тіло
- 10:17У Глухові вже 9 загиблих, під завалами шукають людей, - МВС ФОТО
- 08:41Удар по гуртожитку у Глухові на Сумщині забрав життя 6 людей, серед яких дитина ФОТО
- 22:40 Від початку цієї доби відбулося 135 бойових зіткнень: Де ворог намагається прорватися