День українського миротворця: всі операції України в світі (ФОТО)
Міжнародну миротворчу діяльність Україна розпочала в 1992 році, направивши 240-й окремий миротворчий батальйон до колишньої Союзної Республіки Югославія
- Сумы
-
15 июля 2015 16:00

В День українського миротворця Суми.depo.ua згадує, як наші військові брали участь у врегулюванні збройних конфліктів за кордоном.
У 1992 році з метою сприяння політичному врегулюванню югославського конфлікту та захисту цивільного населення на території колишньої Югославії були розміщенні сили ООН UNPROFOR(Сили Організації Об'єднаних Націй з охорони). У зв'язку з цим Генеральний секретар ООН звернувся до керівництва України з проханням про введення військового контингенту до складу сил ООН в зонах конфлікту, пише Суми.depo.ua.
3 липня 1992 року Верховна Рада України прийняла Постанову № 2538-XII "Про участь батальйону Збройних Сил України в Миротворчих Силах Організації Об'єднаних Націй у зонах конфліктів на території колишньої Югославії". Вже наступного дня міністром оборони України був підписаний наказ про формування в смт. Гвардійське Дніпропетровської області миротворчого підрозділу - 240-го окремого спеціального батальйону. Формування проводилося на базі 93-ї гвардійської мотострілецької дивізії 6-ї гвардійської танкової армії (пізніше - 93-ї механізованої дивізії 6 армійського корпусу Сухопутних військ Збройних Сил України).
Командиром 240-го окремого спеціального батальйону був призначений полковник Володимир Сидоренко.
15 липня 1992 два літаки з передовою групою 240-го батальйону на борту здійснили виліт з дніпропетровського аеродрому в напрямку Боснії. Передова група налічувала 42 військовослужбовців. З перших хвилин після приземлення в Сараєво українці потрапили в епіцентр бойових дій - місто і аеродром обстрілювалися, практично постійно чулися вибухи і стрілянина, працювали снайпери...
Вже за два роки Україна приєдналася до Програми НАТО "Партнерство заради миру", одним з найважливіших напрямків якої є участь підрозділів української армії в операціях з підтримки миру.
Починаючи з 1992 року в військових операціях взяло участь 37 000 українських військовослужбовців, 50 з них загинуло. Також слід зазначити, що до набуття незалежності, українці брали участь у миротворчих операціях ООН від СРСР. Хоча зазвичай цих громадян України не зараховують до офіційної статистики, на відміну від інших країн СНД.
За часів Незалежності українські миротворчі місії брали участь у 18 країнах світу.
Наразі ще тривають українська миротворча операція у Демократичній Республіці Конго (проходять службу 15 військовослужбовців українського національного персоналу - 11 військових спостерігачів та 4 офіцери штабу), миротворча місія в Ліберії (проходять службу 4 офіцери українського національного персоналу - 2 військових спостерігача та 2 офіцери штабу) та операція ООН в Кот-д'Івуарі (проходять службу 2 офіцери українського національного персоналу).
У 2013 році Верховна рада України заснувала нове державне свято - День українських миротворців, встановивши дату його святкування - 15 липня.
Мета святкування, як значиться в указі Верховної ради, - визнання "мужності і доблесті, зразкового виконання службових обов'язків, вірності присязі учасників миротворчих операцій ООН, ОБСЄ та НАТО і забезпечення збереження пам'яті славних героїв-миротворців, які загинули під час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту та миротворчого персоналу".
До речі, для українських миротворців 15 липня стало другим професійним святом. Першим днем їх вшанування, разом з миротворцями усього світу, вважається Міжнародний день миротворців, заснований Генеральною Асамблеєю ООН у 2002 році. Він відзначається 29 травня - в день, коли в 1948 році була організована перша місія Ради безпеки ООН з підтримання миру.
А вже 25 червня цього року Президенту Петру Порошенку довелося підписати закон "Про порядок допуску та умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України".
Закон № 510-VIII від 4 червня 2015 року законодавчо врегульовує питання проведення на території України міжнародної операції з підтримання миру і безпеки у частині розширення підстав для допуску та перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України.
У нього, зокрема, був доданий пункт, який передбачає, що такі війська можуть бути допущені в Україну для "надання Україні, на її прохання, допомоги у вигляді проведення на її території міжнародної операції з підтримання миру і безпеки на підставі рішення ООН та/або ЄС".
При цьому, законом заборонили брати участь у таких операціях країнам, які "розв'язують проти України збройну агресію", що виключає участь у миротворчих операціях Росії, адже, як відомо, Верховна Рада визнала Росію країною-агресором через незаконну анексію Криму та розв'язування агресії на Донбасі.
Зазначимо, Міністерство оборони заявило про 1 930 загиблих військовослужбовців Збройних сил України за час проведення антитерористичної операції на сході країни. У той же час, за даними ООН, станом на середину травня загальна кількість загиблих (мирних і військових) в результаті конфлікту на Донбасі склала 6 362 чоловік.
фото facebook.com/Миротворці-України, facebook.com/petroporoshenko
Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Сумы
Все новости на одном канале в Google News
- 17:29Как инклюзивность на рабочих местах становится стандартом
- 07:18"УЗ" меняет маршруты некоторых пригородных поездов (СПИСОК)
- 19:57 Рашисты ударом баллистики убили в пригороде Сум трех человек
- 08:19Оккупанты ночью атаковали промышленные предприятия в Сумской громаде
- 18:41"Активист" и "борец с коррупцией" организовал аферу, которая может быть одной из крупнейших в лесной отрасли, — расследование
- 09:58Киберполиция предупреждает о новой мошеннической схеме с банковскими приложениями
- 11:40В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в мае
- 10:02Оккупанты ночью ударили по Шосткинской громаде на Сумщине
- 10:20Оккупанты ночью обстреляли агропредприятие в Сумской области
- 08:01Попытки оккупантов штурмовать приграничье Сумщины за неделю участились на треть
- 10:18Россияне пытаются расширить зону боевых действий в Сумской области, — ГПСУ
- 10:15 В Украине запускают электронный кабинет ВDК
- 11:20В Сумской области активизировались российские диверсанты, — ГПСУ
- 11:02Что изменилось в действиях российских диверсантов в Сумской области: объяснение ГПСУ
- 11:19В Укргидрометцентре рассказали, какой будет погода в Украине в апреле
- 09:14Краснопольская громада на Сумщине подверглась авиаудару, есть разрушения
- 10:59Оккупанты пытаются любыми способами зайти на территорию Сумщины, — ГПСУ
- 09:02Российские ДРГ пытаются заходить на Сумщину "практически по всей границе", — ОВА
- 09:16Из-за атаки "шахедов" повреждены по меньшей мере 40 гаражей в кооперативе в Ахтырке