Кривава ДТП у Сумах: Коли лад на дорогах почнуть наводити "народні месники"

У місті наростає суспільне обурення на копів, авто яких покалічило кількох пішоходів

"Зайцева-2" - пишуть про вчорашнє страшне ДТП в Сумах користувачі соцмереж. Але відмінність цих двох аварій в тому, що винуватцями останньої можуть виявитися патрульні поліцейські. Люди, які мають забезпечувати лад в місті та безпеку на дорогах. Але вчора поліцейська автівка після зіткнення вилетіла на тротуар і знесла чотирьох пішоходів, а 24-річна дивчина, яка безтурботно прогулювалася вулицями міста, безпеку якого ці самі копи мають охороняти, опинилася на межі життя і смерті. Ця трагедія викликала неабияку хвилю гніву.

Нині соцмережі буквально переповнені прокльонами на адресу всієї поліцейської вертикалі – від простого патрульного до міністра внутрішніх справ, на якого вішають недолугість реформи. Більшість тих хто висловлює свою думку, єдині у тому, що винуватець - водій патрульного "Prius'a", оскільки він летів на червоне світло і увімкнув сирену вже майже на перехресті, що просто не залишило іншому учаснику аварії шансу уникнути зіткнення. Рідкісним захисникам патрульних не вдається навіть розкачати тему "блях" на Audi другого учасника ДТП.

Depo.ua пробує розібратись у обставинах події та спрогнозувати можливі наслідки народного гніву.

ОБСТАВИНИ ДТП

Пригода сталася близько 15.00 на одному з найбільш жвавих перехресть у середмісті Сум: у бокову частину патрульного авто Toyota "Prius", який рухався вулицею Петропавлівською від центру міста врізалася Audi "A4", що виїжджала на перехрестя з вулиці Перекопської у напрямку вулиці Покровської.

В результаті зіткнення Audi опинилася на протилежній стороні проїжджої частини Петропавлівської, а патрульний автомобіль винесло на тротуар, де на шляху його руху опинилися четверо випадкових перехожих. Людей відкинуло на кілька метрів по тротуару, а подальший рух "Prius'a" зупинило дерево.

В лікарню було госпіталізовано чотирьох пішоходів і пасажирку поліцейського авто – жінку 1987 року народження. Серед пішоходів у найгіршому стані перебуває молода дівчина 1994 року народження, у якої діагностовано перелом основи черепу, черепно-мозкову травму та забій головного мозку. Вона без свідомості. У важкому стані у хірургічне відділення потрапив чоловік 1983 року народження, якому лікарям довелося зашивати внутрішні органи. Інших двох пішоходів та жінку-поліцейського з різними травмами також госпіталізували. Водію патрульного автомобіля та пасажирці Audi призначили амбулаторне лікування. Водій Audi не постраждав.

Натепер вже відомо, що патрульний автомобіль рухався з ввімкненими проблисковими маячками та сиреною на червоний сигнал світлофора. Сумчани, які опинилися на місці, практично у один голос твердять, що сирену копи увімкнули безпосередньо перед ДТП, і у водія Audi просто не було жодної можливості відреагувати. У свою чергу користувачів мережі обурило повідомлення поліції про їхню перевагу в русі.

"Ага! Хто вср'вся - невістка! Ну як завжди! "Рятують свої шкури!" "Навіть при включених маяках копи повинні переконатися в безпеці", "Тільки не потрібно знову локшину нам вішати що вони не винні, зі спецсигналами теж потрібно вміти їздити", "Не надав перевагу - відео покажіть, будь ласка", - пишуть коментатори.

Вражає, наскільки ця ДТП схожа на ту, що сталася у Харкові восени минулого року. Тоді Lexus 20-річної мажорки вилетів від бокового удару Volkswagen'а на тротуар, вбив п'ятьох пішоходів і ще дванадцятьох відправив до лікарні. Та аварія викликала неабиякий суспільний резонанс, що змусило слідчих прискіпливо вивчати всі аспекти. А винуватцям аварії, незважаючи на їхню мажорність, не вдалося уникнути переслідування. Принаймні поки що.

НАХАБИ У ФОРМІ

Всю другу половину неділі сумчани на лавочках біля під'їздів та у соцмережах активно обговорювали подію і намагалися відшукати винного. Насправді, вал гнівних дописів є настільки великим, що просто поглинає під собою боязкі спроби декого з користувачів вигородити поліцейських. Заклики не судити раніше, аніж буде обнародувано принаймні відео з автореєстраторів чи нагрудних камер копів наштовхувалися на категоричне несприйняття: будь-яка терміновість виклику не виправдовує шаленої їзди і згубної практики вмикання сирен лише безпосередньо перед перехрестям. Оскільки звинувачення у нахабному проїзді на червоне зокрема і зухвалій манері їзди загалом лунають у бік сумських копів регулярно. Ситуацію ускладнює і те, що поліція досі не оприлюднила відео аварії з реєстраторів і поліцейських камер.

Феномен раптової агресії і злості сумчан на поліцейських має свої пояснення. Таке ставлення наростало як ком протягом тих неповних трьох років, що патрульні на "Prius'ax" почали охороняти сон і спокій мешканців міста. За красивою картинкою кремезних хлопців та сексуальних дівчат насправді стояла дрібна прискіпливість і категорична непоблажливість людей у формі. Люди, які стикалися з поліцейськими, а це були, переважно, водії, виходили з цих вимушених спілкувань з відчуттям приниження. Адже коли людина розраховує на адекватне ставлення, розуміння і поблажливість нібито симпатичних людей, а в результаті отримує ставлення як до доконаного злочинця, у неї цілком може сформуватись негативне ставлення до поліцейського. І багато сумчан таку образу зачаїли.

Таким ставленням публічно обурювався і екс-мер міста і відомий користувач соцмережі "Фейсбук" Геннадій Мінаєв, якого копи оштрафували за згорілу лампочку у фарі його Volkswagen'у. Апелювання до здорового глузду і пояснення, що лампочка перегоріла раптово і поміняти її на узбіччі не є можливим, запевнення, що це буде зроблено негайно, натикалися на "риб'ячі очі". Мовляв, є порушення і має бути штраф.

Не менш огидний осад лишають у сумчан і сидіння копів у засадах, яких, здавалося, Україна позбулася після 2014 року. І зверхнє ставлення до громадян навіть поважного віку. І сумнівне з точки зору закону вивертання у пошуках чогось недозволеного кишень юнаків і підлітків. А одним з найбільш обурливих подвигів сумських копів стало випадково зафільмоване катування місцевого п'янички.

Тоді ситуація розрішилася тим, що поліція "злила" садистів, оголосивши їх відщепенцями. І запевнила, що такі методи – результат випадкового проникнення двох покидьків у лави доблесної армії патрульних. Тоді такий хід дозволив суспільний гнів якось каналізувати на тих двох, що так недолуго підставилися. Але мало хто повірив у казку про перевертнів, адже кожен, хто на той час вже мав досвід спілкування з сумською поліцією, цілком розумів: межа, що відділяє його від наруги, яку чинили над тихим алкашом, є надто крихкою.

Тож тихе бухтіння у соцмережах ставало все більш відчутним і потихеньку вибиралося з інтернету у офлайн. Вже з'явилися адвокати і громадські активісти, які зробили своїм покликанням боротьбу з безчинствами поліцейських.

"ВРАДІЇВКА-2"?

І от ця аварія фактично вибила корок з пляшки, наповненої гримучою сумішшю ненависті, гніву та образи. Як майже рік тому об'єктом народного гніву стала мажорка Зайцева, так і цього разу сумським поліцейським не варто очікувати на поблажливість і прощення.

Характерною є поведінка поліцейських на місці ДТП, яке зафільмували випадкові свідки. На відео чітко видно, що копи з екіпажів, які почали прибувати на Петропавлівську, розгублено кучкуються біля розбитої автівки своїх колег. І жоден з них не наближається до місця, де лежать закривавлені пішоходи – постраждалими опікувалися цивільні сумчани і до прибуття швидких, і потім вони ж допомагали лікарям завантажувати поранених у карети.

Навряд чи копи є настільки безучасними, що не здійснюють спроби надати першу допомогу – швидше за все вони уникають наближатись до постраждалих, аби не стати жертвами гніву і почути у обличчя від розгніваних громадян звинувачення у вбивстві. Адже на тротуарі на той момент, як видно з перших відео, все більш наростаючою є агресія на адресу очевидних винуватців аварії.

Отже, навіть якщо поліцейських не стануть відверто переслідувати сьогодні, то це стане цілком можливим після їхнього наступного "косяка". Тим більше не доводиться говорити про покірність громадян – вони будуть чимдалі більше саботувати роботу копів, якщо й не відкрито, то приховано. А в результаті все цілком може закінчитись "Врадієвкою-2", яка назріває у Сумах вже довго, а влада зі свого боку не здійснює скільки-небудь ефективних кроків для запобігання вибуху народного гніву.

І в цьому ключі варто нагадати, шо Помаранчевий майдан в Україні розпочався саме з протесту сумських студентів, волю яких спробував перемолоти у жерновах владного самодурства тодішній губернатор області Володимир Щербань.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми