ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Вибори-2015: Суми віддали Юлії Тимошенко

За оцінками навіть найнепримиренніших опонентів лідер місцевої "Батьківщини" Олександр Лисенко залишається цілком реальним кандидатом на переобрання
Depo.
23 липня 2015 20:00
ФОТО: depo.ua
Вибори-2015: Суми віддали Юлії Тимошенко
Вибори-2015: Суми віддали Юлії Тимошенко

Море безгосподарності, недолугості та дешевого піару з боку діючого мера Сум  все ж таки не стали приводом для суттєвого зниження його рейтингу. 

Олександр Миколайович Лисенко був обраний міським головою Сум більше року тому, після того, як його попередник Геннадій Мінаєв, не добувши свій другий термін, склав повноваження. «Самолюструвався», як сказав екс-очільник, який прийшов до влади у місті у далекому 2005-му на хвилі Помаранчевої революції, але був зметений Революцією Гідності.

Актив

Лисенко, який виплив саме на подіях півторарічної давнини і небажанні Мінаєва боротись за владу, гратиме на майбутніх мерських виборах одну з головних ролей.
В активі у діючого мера доволі потужний адмінресурс. На його перемогу працюватиме вся комунальна сфера міста. За допомогою підрозділів міськради і комунальних підприємств, діючий мер в силі достукатись практично до кожної сумської оселі.

Передвиборчі Суми: Хто може зіпсувати переможну ходу Лисенка - фото 1

Але в його руках є ще один потужний інструмент - бюджет міста. Цього року, на відміну від попередніх, міська влада контролює більш ніж 200-мільйонний бюджет розвитку. Тоді як у попередні роки мер міг розраховувати лише на пару десятків мільйонів, які, до того ж, проходили через казначейство із значними потугами. Саме цю кількасотмільйонну прибавку до бюджету, яку спричинили минулорічні зміни до бюджетного законодавства, діючий мер кидає в топку майбутньої перемоги. (Звісно, за виключенням "накладних" розходів на задоволення забаганок неконтрольованої Лисенком частини міської ради, яку потрібно «підгодовувати» заради "правільного"розподілу бюджетних коштів.

Заме за ці кошти нині кладуть плитку у дворах, ремонтують дахи, встановлюють "іменні" дитячі майданчики, купують тролейбуси, роблять ремонти у школах та лікарнях... Неабияку підтримку надає мер і приватним засобам масової інформації. Це зрозуміло з того, яка кількість журналістів, операторів та фотографів супроводжують мера під час навіть найнезначніших піар-акцій на кшталт сумнівного щодо результативності "зариблення" озера Чеха "двома відрами" малька.

Така медіа-активність очільника міста вирізняє його з-поміж інших кандидатів, які або не мають фінансового ресурсу для цього, або сумніваються у тому, що вибори таки відбудуться і не поспішають вкладатися у передвиборчу кампанію.

Пасив

Головне, що гратиме проти Лисенка на цих виборах - комуналка, яка "зайшла" у стан колапсу. Спочатку через бажання "помножити на нуль" комунальний мега-жек "Сумижитло", який асоціюють з попередниками нинішньої влади, а потім просто через господарську недолугість і, видається, нерозуміння "куди бігти", комунальна сфера міста опинилася у замкнутому колі. Ніхто з нині присутніх на ринку обслуговуючих організацій не мають права вимагати у співвласників більше ніж 1200 багатоквартирних житлових будинків платежі на свою користь. Тобто люди можуть "тупо не платити", що вони з успіхом і робитимуть. Це матиме катастрофічні наслідки для міста. І багато що залежатиме від того, коли ці наслідки стануть наочними: до чи після голосування.

Конкуренти

Єдиний кандидат, який з відносною очевидністю міг би зіпсувати переможну ходу Лисенка - Геннадій Мінаєв - вступати у мерські виборчі перегони не збирається. І, якщо він цього рішення не змінить, ймовірними конкурентами будуть достойники з цього списку. Звісно, якщо раптом з табакерки не вистрибне якась "темна конячка".

Сергій Клочко

Сергій Клочко потрапляє у цей перелік тому, що на минулих виборах він доволі неочікувано посів друге місце у мерських перегонах, набравши близько 20% голосів містян-виборців. На його користь спрацювало те, що певний час він керував містом з посади секретаря міськради і не набув негативного іміджу.

Передвиборчі Суми: Хто може зіпсувати переможну ходу Лисенка - фото 2

Можна прогнозувати, що у разі потрапляння Клочка з Лисенком у другий тур, шанси першого залишити позаду другого є доволі серйозними.

Але зараз Сергій Володимирович лише натхненно перепощує у фейсбуку сюжети каналу АТV, яким він зараз керує, і про жодні амбіції брати участь у перегонах не заявляє.

Анатолій Жук

Вибори-2015: Суми віддали Юлії Тимошенко - фото 3

Жук програв Лисенку і Клочку на минулих виборах мера, набравши порядка 10% голосів. І це не враховуючи потужну рекламну- і піар-кампанії (у яких був задіяний той самий екс-мер Генадій Мінаєв, який зберігає і рейтинг, і вплив на міське політичне життя - навіть незважаючи на демонстративно непублічний нинішній статус).

Вибори-2015: Суми віддали Юлії Тимошенко - фото 4

Жук і Мінаєв

Жук і Лисенко протягом минулого року продовжували публічні пікіровки, ніби згадуючи один одному всю "чернуху", яку виливали на тих виборах. Перший зробив надбанням громадськості факт, що брат Лисенка мешкає в Москві і якось пов'язаний з місцевими спецслужбами, а другий, в свою чергу, не переставав нагадувати опоненту про його гіпотетичні судимості.

Навряд чи Жук натепер є серйозним конкурентом для Лисенка на мерських виборах. Але той, кого Жук з наявним у нього ресурсом підтримає, матиме значний приріст сил. До того ж Анатолій Жук поведе до міськради свою силу, яка продовжить "пити кров" з майбутнього очільника міста - стане ним знову Лисенко чи хтось інший.

Андрій Крамченков

Патрон Крамченкова по партії "Народний фронт" нардеп Олег Медуниця (перший очолює сумську міську, а другий - обласну організації) ставить у заслугу своєму протеже "виключну сміливість" - під час Революції Гідності Андрій записав відеозвернення до тодішнього президента Віктора Якуковича, де чітко вказав тому, що він вже "всіх за..бав" і повинен "іти на х..". Цей ролик можна і нині знайти в інтернеті. Щоправда виборчу кампанію лише на штовханні ногами екс-диктатора побудувати важко.

Передвиборчі Суми: Хто може зіпсувати переможну ходу Лисенка - фото 4

За губернатора Шульги, який був першим очільником області після Революції і нині також входить в актив обласного "Народного фронту", Крамченков зайняв крісло заступника голови ОДА.

Полум'яний революціонер близько року займався розробкою стратегії розвитку регіону. Щоправда якоїсь виразності ця стратегія так і не набула, бо коли Крамченков звільнився, його напрацювання нова команда сховала під сукно, а новими стратегіями почали опікуватись нові люди.

Публічна частина передвиборчої кампанії екс-зама губернатора виглядає доволі загадковою. Складається відчуття, що Андрій Борисович ніби виконує повинність, беручи участь у цих виборах. Таке враження, що його чи то тягає за руку, чи штовхає в спину депутат Медуниця, виводячи на ті чи інші публічні акції.

До того ж дивним видається, що кампанія представника владної партії будується на протесті. Це добре видно на прикладі останньої публічної акції, коли Медуниця, взявши з собою Крамченкова, як у "старі часи" почав "вовтузити" сумських правоохоронців за якесь свавілля. При цьому, видно, забувши, що наприклад нинішній очільник міліцейського Главку був призначений на цю посаду не без активного сприяння самого Медуниці.

Передвиборчі Суми: Хто може зіпсувати переможну ходу Лисенка - фото 5

На фоні свого "старшого товариша" Андрій Крамченков виглядає доволі невиразно. Щоправда, таке водіння "за ручку" Медуницею вже мало успіх - тоді мером Сум став Олександр Лисенко. Кожен обирає свій шлях до серця виборця...

Дмитро Лантушенко

Дмитро довго був у лавах опозиційної партії "УДАР", очолюючи міську організацію. І ставши більше року тому цілим начальником управління молоді та спорту Сумської ОДА, досі не позбувся опозиційної налаштованості. На початках він активно критикував свого безпосереднього керівника - губернатора Шульгу. А потім, увійшовши за квотою до сумського міського виконкому, став критикувати мера Лисенка. Сумські експерти не сумніваються, що Дмитро братиме участь у виборчих перегонах.

Передвиборчі Суми: Хто може зіпсувати переможну ходу Лисенка - фото 6

І, хоч він відкрито не заявив ще про бажання стати мером Сум, але днями його амбіції стали цілком очевидними - молодий послідовник Кличка почав обхід сумських дворів. Звісно, у молодого політика вельми мало часу, аби його обличчя та прізвище впало виборцям у душу. Але поступове погіршення стану ЖКГ у місті, на чому Дмитро і будує свою кампанію, можуть привернути до нього частину голосів.

До речі, опікується молодим політиком нардеп Олександр Сугоняко, який очолює обласний "УДАР" у Сумах.

Власне, різке погіршення ситуації у місті є тим фактором, який може "притопити" Лисенка і винести на поверхню когось несподіваного. Але, як вже зазначалося, часу залишилося дуже мало.