Суми повертаються у лихі 90-ті. Як убезпечитись

Сумщину поглинає хвиля вуличної злочинності. На вулицях міст стає небезпечно

Суми повертаються у лихі 90-ті. Як убезп…

Це стає помітно вже неозброєним оком. З машин знімають акумуляторні батареї і колеса, підприємців вивозять у ліс, вимагаючи грошей, зривають прикраси і "відрозбоюють" мобільні телефони, які місцеві ломбарди вже не знають, куди дівати.

Сумщина - один з перших регіонів, який потрапляє "під удар" зростання вуличної злочинності. На відміну від більш благополучних та розвинутих місцин України, які мають певний "запас жиру", мешканці не надто заможних міст раніше відчувають удари безробіття і соціального падіння, які виражаються у збільшенні тих, хто вбачає у кримінальному злочині – єдину ефективну можливість покращити своє матеріальне становище.

Ми вже чітко згадуємо, як у "лихі 90-ті" практично кожен необачний громадянин, який випадково "засвітив лопатник" або годинник, міг стати жертвою розбійників у спортивних костюмах. Сумчани значно ретельніше ховають гаманці, сідаючи у "маршрутку", або прямуючи на ринок чи торговельний центр, вчаться оминати неосвітлені ділянки на міських вулицях і уникають підворіть та інших "злачних місць".

Принади 90-х

У містах області знову стають звичними такі принади епохи розгулу криміналу, як напади на людей на вулицях, крадіжки, відкриті заволодіння чужим майном, розбої та грабежі.

В грудні Суми були вражені зухвалим нападом на подружжя підприємців, який прямо біля парадного власного будинку оточили кілька розбійників, побили, заштовхали у машину і вивезли до лісу, депродовжилдли бити, вимагаючи сказати, де гроші. Потім кинули побитих там же у лісі, повернулись у помешкання і забрали звідти 500 баксів.

Важко навіть уявити, що пережили молоді люди, звиклі до мирного життя, коли їх "пакували" у машину, і коли вони глибокої ночі вибиралися з лісової хащі. Добре, що хоч живі лишилися.

Не менший жах, напевно, відчули кілька студентів-узбеків, яких у січні "відвідали" п’ятеро міцних хлопів у масках. Близько 04:30 в двері квартири, де проживали ці студенти, подзвонив незнайомець і повідомив, що з їх квартири стався витік побутового газу, від якого отруїлась його малолітня дитина. Після того, як юнаки відчинили двері, їх швидко нейтралізували кількома ударами, поклали обличчям на підлогу, прикрили ковдрами і швидко стали збирати та виносити більш-менш цінне майно. Здобиччю стали ноутбуки обох юнаків, стільникові телефони, наручні годинники, срібні ланцюжки, одяг, взуття та деякі побутові речі.

Минулої осені у центрі Сум стався зухвалий збройний напад на ювелірну крамницю.
Тоді нападник розбив вітрину предметом, схожим на пістолет, та забрав декілька лотків з ювелірними виробами.

Приблизно в цей же період сталася серія пограбувань міських аптек у Сумах.

Незадовго до цього у відділення банку на проспекті Шевченка увірвався озброєний чоловік, який зв’язав працівників і зник з чвертю мільйона гривень.

В Охтирці розстріляли бізнесмена та його дружину прямо на ганку їхнього будинку. Чоловік помер у лікарні.

У селі Соснівка в Конотопському районі четверо грабіжників у масках, застосувавши насильство, винесли з будинку місцевого фермера мільйон гривень.

І це лише мала частина з хроніки зухвалих злочинів, які несуть пряму загрожу безпеці простих мешканців Сум та області.

Повернення 90-х років підтверджує і статистика правоохоронних органів. З одного боку фіксується певне зниження або збереження на тому ж рівні злочинів у сфері економіки або державної влади, що можна пояснити тим, що "органи", перебуваючи у стані реформування, просто можуть не бачити і, відповідно, не фіксувати їх. Але кількість так званих публічних злочинів зростає просто неймовірно швидко.

На фоні загального зростання приблизно на 7% рівня злочинності в цілому по державі, на Сумщині у окремих "сферах" кримінального світу відбувається просто бум!

Отже у 2015 році зафіксовано зростання квартирних крадіжок (12,6%), грабежів (5,5%), автокрадіжок (18,1%). І, увага, кількість розбоїв зросла на рекордні 55,1%. Більшу частину цих злочинів вчинено в обласному центрі та таких містах як Ромни, Шостка, Охтирка, Конотоп.

На жаль поліція сьогодні, яка зависла десь між ліквідацією міліції, переатестацією і створенням нових патрулів, не може бути ефективним гарантом суспільної безпеки. Тому громадянам залишається самостійно дбати про власну безпеку і за можливості об’єднуватись, аби вберегти від вуличних злочинців себе та свої сім’ї.

Елементарні заходи безпеки

Про всяк випадок нагадаємо найелементарніші заходи, які допоможуть запобігти зустрічі зі злочинцями.

Спосіб життя є першочерговим фактоомр у забезпеченні безпеки. Обмежуючи коло близького спілкування пристойними людьми, ми істотно знижуємо шанси піддатися нападу, бути згвалтованою або отримати удар кухонним ножем в п'яній компанії.
Уникнення небезпечних місць і ситуацій. Мова йде про вміння передбачати можливі зіткнення, приймаючи своєчасні заходи для уникнення небезпечних місць і ситуацій. Розумно дотримуватися особливої обережності, пересуваючись поодинці по безлюдних місцях.

Більшість спланованих нападів відбуваються, коли поряд немає свідків. Нападники обирають безлюдні місця: безлюдну вулицю, підворіття, під'їзд, парк, квартиру. Звичайно, напади трапляються і "серед білого дня". Але обдумані задуми, як правило, прагнуть здійснити далеко від сторонніх очей.

Не можна входити в ліфт чи під'їзд разом з підозрілими незнайомцями, не відкривати двері невідомим, не сідати в чужі машини і не брати попутників, не вести за собою непроханого залицяльника буквально до дверей власної квартири та інше.

Найчастіше нападу піддаються самотні перехожі або пари. Бо навіть двоє чоловіків - вже сила. Не говорячі про групи жінок. Багато вереску, багато метушні. Та й нестандартність жіночих реакцій зростає в геометричній прогресії зі збільшенням чисельності дівочої компанії.

Пара чоловік плюс жінка – зручний об'єкт не стільки для пограбування, скільки для того, аби поглумитися.

Йдучи поодинці безлюдними місцями, особливо ввечері, непогано мати у руці мобільний телефон із заздалегідь набраним номером кого-небудь з близьких. Принаймні ви можете встигнути повідомити де на вас нападають і ваш співрозмовник зможе викликати копів. Які, маємо сподівання, приїдуть швидко.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme