Як військовий із Сумщини "засвітився" на славетній картині Рєпіна

На перший погляд зовсім різні чоловіки потоваришували через близькі погляди на життя, літературу та мистецтво

Як військовий із Сумщини "засвітився" на…

Невгамовний, швидкий, тендітний на вигляд маляр Ілля Рєпін і міцної статури генерал, герой російсько-турецької війни, невтомний життєлюб Михайло Драгомиров - вони обидва мали незалежний норов, яскраве почуття гумору та гострий язик. Їх ріднила також і любов до рідної України - її пісень, історії та природи.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 1

Ілля Рєпін та Михайло Драгомиров. Картина конотопського художника
Григорія Мішина, нині знаходиться в садибі-музеї М. І. Драгомирова у Конотопі

На думку Андрія Матвієнка, автора дослідження про Михайла Драгомирова, знайомство Рєпіна з генералом із Сумщини відбулося на Великдень 1889 року у професора та військового історика Олександра Петрушевського. На той час художник уже чув розповіді про нашого земляка і був радий знайомству з Драгомировим.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 2

Бюст генерала Драгомирова біля його садиби-музею в рідному Конотопі. Скульптор - Борис Довгань

Однією з найвідоміших робіт Рєпіна є картина "Запорожці пишуть листа турецькому султану". Працюючи над нею, Ілля Рєпін майже дев'ять років не знаходив моделі для кошового отамана Івана Сірка. Портрета славетного січовика не залишилося, то ж митець мусив давати волю своїй фантазії. І ось, спілкуючись із Драгомировим, художник дедалі більше переконується: кращого образу для отамана йому не знайти. Так доля прототипа кошового була вирішена.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 3

Картина "Запорожці пишуть листа турецькому султану", 1891 р.

Козацького ватажка художник зобразив у центрі картини, за спиною писаря. І хоч за переказами, Сірко брав найактивнішу участь у складанні листа, його посмішка стримана. В орлиному погляді лукаві бісики, чорні, мудрі очі свідчать про розум і тонке почуття гумору, а також про те, що змістом листа він задоволений. Могутня сила характеру виявляється і в богатирських плечах, і в жесті міцної руки, яка стискає велику козацьку люльку, і в мужньому, з пронизливим поглядом обличчі.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 4

Кошовий Іван Сірко, фрагмент картини "Запорожці пишуть листа
турецькому султану"

Ілля Рєпін недолюблював царських генералів. Єдиним професійним військовим, з якого він намалював кілька портретів, був генерал Драгомиров. Восени 1889 року в почесній галереї видатних випускників Миколаївської академії Генерального штабу (яку наш земляк закінчив свого часу, а згодом 11 років нею керував) з'явився відомий портрет Драгомирова пензля Іллі Рєпіна. Це було зроблено згідно з рішенням Конференції Миколаївської академії.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 5

Михайло Драгомиров. Портрет роботи Іллі Рєпіна, 1889 р.

Хоча портрет призначався для найвищого військового навчального закладу, Михайло Іванович зажадав, щоб у ньому не було нічого офіційного. Нагороджений багатьма орденами, Драгомиров позував у звичайному сурдуті, прикрашеному лише бойовим орденом Георгія ІІІ ступеню на шиї.

У жовтні 1889 року Ілля Рєпін малює портрет і вісімнадцятирічної доньки генерала - Софії. Багато мистецтвознавців вважає, що серед намальованих українок портрет Софії Драгомирової - найдосконаліший. Вона зображена біля столу в задумливій позі, голова підперта рукою. Дуже виразні її темні очі. Нині цей портрет прикрашає Санкт-Петербурзький російський музей.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 6

Портрет Софії Драгомирової, Ілля Рєпін, 1889 р.

Слід зазначити, що Софія привертала увагу багатьох майстрів пензля. Коли вона позувала Рєпіну, його учень Валентин Сєров випрохав у вчителя попрацювати з тією ж моделлю. 

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 7

Портрет С.М. Драгомирової-Лукомської, Валентин Сєров, 1900 р.

Портретувала її й відома художниця Зінаїда Серебрякова.

Прототипом картин Рєпіна був військовий із Сумщини - фото 8

Портрет Софії Лукомської (Драгомирової), Зінаїда Серебрякова, 1947 р.

Більше матеріалів про історичні постаті Сумщини читайте на Depo.Суми.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme