Як відставний військовий із Сумщини влаштував вуликову революцію

До Петра Прокоповича мед добували лише двома способами: викурюванням бджіл з вуликів - при цьому гинула більша частина комах - або древнім бортництвом

Як відставний військовий із Сумщини влаш…

Про це пише Суми.depo.ua

Майбутній винахідник Петро Прокопович народився 1775 року в селі Митченки Конотопського повіту Чернігівської губернії.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 1

За наполяганням батька він вступив на військову службу, але через погане здоров'я вийшов у відставку і придбав невеликий наділ землі в сусідньому селі Пальчики. Там він побудував садибу і став розводити бджіл.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 2

У 1801 році раптова пожежа знищила майже все його майно: врятувати вдалося лише 10-карбованцеву асигнацію, діжку з двома пудами меду та бджіл. Але Прокопович не пав духом: вирив землянку, оселився там з помічником і став будувати вулики. У 1808 році його пасіка налічувала вже понад 300 сімей.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 3

Пасіка ім. Петра Прокоповича, м. Батурин

Ласуючи медом, мало хто знає, що сучасний метод добування цього корисного та смачного продукту двісті років тому вигадали саме в Сумській області. До Петра Прокоповича мед добували лише двома способами: викурюванням бджіл з вуликів (при цьому гинула більша частина комах), або древнім бортництвом. Петро ж вирішив знайти новий спосіб, орієнтуючись лише на власний досвід.

Більше десяти років він вивчав цю тему і нарешті, у 1814 році, вигадав новий тип вулика: вперше в світі у ньому застосовувалися рамки, що давало можливість оглядати бджолину сім'ю, слідкувати за її розвитком та головне - відбирати мед, не знищуючи бджіл.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 4

Перший рамковий вулик Прокоповича

Бджолярське господарство Прокоповича налічувало близько 10 тисяч бджолиних сімей. Сам він називав його "бджолиним заводом". Усі сім'ї були розташовані поблизу Батурина і розподілені в 6-7 пасіках. На них Прокопович тримав також контрольні вулики для досліджень. Свої спостереження і висновки він публікував у журнальних статтях і виданнях, які досі не втратили актуальності.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 5

Пізніше винахідник створює школу бджолярства. Вона була дворічною, комплектувалася кріпаками, яких приписували до нього на вишкіл поміщики. У рік заснування в закладі навчалося 15 учнів - з Росії, Білорусі, Польщі, Грузії і навіть Західної Європи. Усі були неписьменні, тому, окрім бджільництва, тут навчали й грамоті.

Заради практики для учнів винахідник рамкового вулика свідомо йшов на збитки, утримуючи до півтори тисячі бджолосімей у різноманітних лежнях і дуплянках.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 6

Після смерті Прокоповича у 1850 році і школа, і бджолярське господарство перейшли до сина. Пасіка розвивалася далі та збільшилася до 12 тисяч сімей. Але раптова смерть наслідника у 1879 році та відсутність прямих спадкоємців призвели до занепаду і подальшого розпродажу пасік.

Про правильний мед і правильних бджіл: "Вулична" революція почалася на Сумщині ще 200 років тому - фото 7

Пам'ятник Петру Прокоповичу в Батурині

Так загинула найбільша у світі на ті часи промислова пасіка, але, на щастя, вбереглося і розвинулося найголовніше: цінні напрацювання її винахідника - Петра Прокоповича.

Більше новин про революції, що зароджувалися на Сумщині, читайте на Суми.depo.ua

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme