Після адмінреформи Суми стануть банальним повітовим містечком

У майбутньому місцеве самоврядування здійснюватиметься на трьох рівнях: громада (об'єднання поселень), повіт (об'єднання громад), реґіон (області, Крим, Київ)

Після адмінреформи Суми стануть банальни…

Робоча група Конституційної комісії наголошує: потребу нового адміністративно-територіального устрою України зумовлює сама ідея передання повноважень на низовий рівень. Для того, щоб система була ефективною, належить збільшити громади та райони. Інакше децентралізація повноважень і фінансів буде випусканням води у пісок, пише Суми.depo.ua.

За словами голови Центру політико-правових реформ Ігоря Коліушка, у повітової влади буде набагато менше повноважень, аніж у нинішньої районної. Більшість функцій перейде на низовий рівень, до громад. Окрім того, у повітових центрах працюватимуть представники виконавчої влади держави - державні урядники, які стежитимуть за законністю в діяльності органів місцевого самоврядування. Зокрема, урядники матимуть право зупинити рішення місцевих рад, якщо вони порушують закон або виходять за межі повноважень.

В експертній пропозиції Ігоря Коліушка передбачено створення 129 повітів на всій території України замість 490 районів, а також близько 1,5 тисяч громад замість 11,5 тисяч суб'єктів місцевого самоврядування у нинішньому статусі. З тих 129 повітів 10 припадає на окуповану частину Донбасу, а 8 - на Крим із Севастополем.

Коліушко намагався проектувати повіти рівномірними. Так, 104 із 129 спроектованих повітів охоплюватимуть від 200 до 400 тис. мешканців. На думку експерта, це оптимальна кількість населення для "нових районів". Принаймні 6 повітів будуть меншими (понад 150 тис. мешканців). Ще 19 повітів будуть більше заселеними, ніж звичайні; зокрема, у 8 повітах замешкає понад 800 тисяч осіб.

Найзаселеніші повіти зосереджуватимуться довкола реґіональних центрів. Майже кожний обласний центр має "взяти під опіку" також прилеглі райони: подекуди - один, подекуди - по кілька.

Експерти пояснюють, що обласні центри залишатимуться лідерами для мешканців прилеглих районів. Зокрема, вони матимуть перевагу над районними центрами чи містами обласного підпорядкування (як потенційними центрами повітів) завдяки розвитку медичної інфраструктури.

"Що уніфікованішими будуть повіти, то краще: однакові штати, однакове фінансування, однакові стандарти", - пояснює Коліушко.

Ігор Коліушко додає: межі повітів не є остаточними. Достеменно про межі "нових районів" доцільно говорити після утворення об'єднаних громад. Наприклад, за новою схемою пропонується, що Тростянець чи Недригайлів стане "громадою", Суми - центром декількох громад, тобто "повітом". А ось до Харкова перейдуть повноваження центру повітов Слобожанщини.

Після адмінреформи Суми стануть банальним повітовим містечком - фото 1

На думку експертів, кшталтування повітів спричинить невдоволення тих районів, які після реформи втратять "високий" статус. І навпаки, ті райони та міста, котрі, як можна сподіватися, стануть "центровими", активно підтримають реформу.

Кожне місто стане центром громади, і всі матимуть рівні можливості розвитку. Навпаки, малі міста отримають додаткові перспективи. Скажімо, за нинішнього устрою міста обласного значення мають перевагу над тими. Тепер вони вирівнюються. "Наприклад, якщо ти історичне місто - розвивайся як історичний туристичний об'єкт, розбудовуй транспортну інфраструктуру, залучай інвестиції. Відтепер усі дістають рівні шанси", - пояснює експерт.

Базові послуги будуть зосереджені на рівні громади. Зокрема, людям доведеться їздити за різними довідками не "в район", а до центру громади. Децентралізація повноважень зумовить і "децентралізацію" чиновницького апарату, адже багатьом держслужбовцям доведеться перейти на роботу в органи місцевого самоврядування. Повітовий апарат буде набагато меншим, аніж нинішній районовий.

Коліушко наголошує: проект повітового устрою є авторським баченням і запрошенням до дискусії. "Якщо люди в областях не пропустять цієї реформи через себе, вона не спрацює", - застерігає експерт.

Джерело: Збруч

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme