UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Чи вдасться Конотопу врятувати унікальну вежу Шухова

У Конотопі розмірковують про майбутнє архітектурного шедевру

Чи вдасться Конотопу врятувати унікальну…

У Конотопі заходилися говорити про одну з головних перлин міста, яка, у випадку правильної "подачі", зможе стати принадою для туристів, пише Depo.Суми.

Сьогодні вежа, що височить у самісінькому центрі міста, гостро потребує ремонту. Отже місто вагається: чи варто братись за її реконструкцію, чи полишити до кращих часів. Міський голова Артем Семеніхін відзначає, що думки про реставрацію викликав зовнішній вигляд аналогічної конструкції у Черкасах. Її стан разюче відрізняється від конотопської – і патріотична синьо-жовта верхівка, і різнокольорова підсвітка, і облаштована навколо територія.

Взагалі, з міркувань інженерії та архітектури вежі Шухова є унікальним витвором. У всьому світі їх бережуть. "Сестри" конотопської вежі відомі у всьому світі. Вони міцно стоять у багатьох куточках світу. І за цією ж таки старовинною технологією навіть будують нові.

І водогінна, і телевізійна

Конструкція згаданої вежі – односмуговий гіперболоїд, створений 25-ма парами металевих кутових стрижнів. Стоїть він на круглій залізобетонної основі діаметром 16 метрів. У верхній частині вежі зроблений кільцеподібний металевий майданчик для бака, до якого ведуть гвинтові сходи.


Вежа Шухова в Конотопі

Вежа була побудована 1929 року у зв'язку з будівництвом місцевого водогону і забезпечувала населення міста питною водою. До 1941 року на башті знаходився спостережний пункт місцевої протиповітряної оборони. Під час війни башта була пошкоджена і перестала функціонувати. Її не стали ремонтувати, а чверть століття тому бак для води розібрали. Після цього якийсь час вежа використовувалась як телевізійна.

Останнім часом вежа не використовується зовсім. Вона поступово руйнується, затиснута з усіх боків різноманітними будівлями. До того ж, довкола неї утворилася стихійна автостоянка. Всезнаючі бабусі подейкують, що свого часу планували здати вежу на металобрухт. Бак демонтували без особливих проблем, а ось з гіперболоїдом впоратися не вдалось – занадто міцним виявився. Тому й махнули на нього рукою – мовляв, нехай сам догниває.

Гіперболоїдні вежі від Швейцарії до Японії

Хоча гіперболоїдна вежа була винайдена понад сто років тому, принцип її побудови використовується досі. Ось лише кілька фактів: гіперболоїдні вежі були побудовані в порту японського міста Кобе в 1963-му, у 1968 році - в Чехії, у 2003-му - в Цюріху (Швейцарія). Нарешті, 600-метрова гіперболоїдна сітчаста Шуховська вежа в 2005-2009 роках була побудована в Гуанчжоу (Китай).


Гіперболоїдна конструкція сітчастої оболонки телевежі Гуанчжоу відповідає патенту № одна тисячі вісімсот дев'яносто шість від 12 березня 1899 інженера В. Г. Шухова

Світове значення Шуховскої вежі підтверджують експозиції її макетів на престижних архітектурних виставках Європи останніх років. На виставці "Інженерне мистецтво" в центрі Помпіду в Парижі зображення Шуховской вежі використовувалося як логотип. У каталозі виставки наводиться багатосторінковий опис такої конструкції. На виставці "Кращі конструкції та споруди в архітектурі XX століття" в Мюнхені у 2003 році був встановлений позолочений шестиметровий макет Шуховской вежі. Конструкції винахідника докладно описуються у багатьох європейських книгах з історії архітектури.

В Україні крім Конотопа вежі Шухова збереглись у Миколаєві, Черкасах, Білій Церкві, Фастові, Помічній (Кіровоградська область). Сюди можна додати два аджигольських маяки на Дніпровському лимані.

А ось у Полтаві вежу ліквідували в 2002 р. Мешканці навколишніх будинків почали скаржитися міській владі, що вежа може впасти. Незважаючи на унікальність об'єкта, було ухвалене рішення про її знищення.


Вежа в Черкасах


Вежа в Білій Церкві

Більшість зі згаданих міст турбуються про стан архітектурної пам'ятки. Стурбовані її станом і конотопчани. Навесні 2012 року питання подальшої долі водонапірної башти було одним з основних на засіданні громадської ради при виконавчому комітеті Конотопської міської ради.


Вежа у Польщі

Тодішній заступник голови міста Світлана Тимошенко повідомила, що вежа перебуває в аварійному стані, але коштів на її реконструкцію в міському бюджеті немає. Вона запропонувала учасникам засідання висловити свої побажання з приводу подальшої долі цієї споруди.

Серед висловлених думок найбільш реальними стали пропозиції звернутися до меценатів, які відновлять цю споруду і розмістять у ній краєзнавчий музей, музичну школу та інші установи. Також споруду пропонували Українській православній церкві або просто продати з аукціону. У будь-якому випадку представники громадської ради схиляються до думки, що вежу необхідно зберегти, так як вона є пам'яткою і візитівкою міста.


Аналогічна вежа в японському місті Кобе

Музей чи кав'ярня

Пропозиція мера обговорити майбутнє вежі Шухова знайшла бурхливий відгук як у соцмережах, так і на міських сайтах. Цікаво, що переважна більшість (десь 90-95%) вважають конче необхідним збереження та реконструкцію вежі. Решта або не вірить у можливість владних структур зберегти та реставрувати шедевр інженерного мистецтва або ж вважає, що в місті вистачає нагальних проблем, які потребують нагального вирішення, а пропозиція міського голови – це лише спроба відволікти увагу громадян від чогось більш значущого.

Так, голова постійної комісії Конотопської міської ради з питань освіти, культури, духовності, сім'ї та молоді, фізичної культури та спорту, засобів масової інформації, соціального захисту населення, праці, охорони здоров'я, материнства і дитинства Анатолій Гричановський впевнений, що вежа повинна бути збережена. "Дискусійним є питання щодо її облаштування, - каже він. - Можливо, варто відкрити її музей, можливо, якусь кав'ярню. Колись обговорювали ідею влаштувати подібний заклад на її верхівці, можливо варто повернутись до цієї думки. Ще один варіант – облаштування оглядового майданчика. А щодо можливого її знесення чи передачі в металобрухт – я вважаю, що жоден справжній конотопець не буде навіть думати про подібні речі. Адже вежа – своєрідний символ нашого міста".

Прості конотопчани також не лишаються осторонь обговореня. "Говорити з цього приводу можна довго. Значно складніше створити конкурентоздатний проект, який зацікавить інвестора, - вважає менеджер з Конотопу Аліна. - Адже за кошти міського бюджету її не утримуватимуть. Отже вихід один – передати в оренду приватній структурі з однією суворою вимогою: щоб майбутній орендар притягувався до відповідальності за завдання шкоди конструкції вежі. Далі – простір для творчості: харчування, розваги, що завгодно. Можливо, варто вислухати й пропозиції потенційних орендарів".

"Скільки разів ми вже дискутували з цього привод! А віз як-то кажуть, і нині там. Поки наше суспільство не досягне того рівня розвитку, щоб ставитись до громадського, як до власного, подібні розмови не мають сенсу", - зауважує інший менканець міста, Віктор.

"На мою думку, варто щось зробити на кшталт дитячого атракціону. Як дітлахам (до речі, не тільки їм) подобається висота. Варіантів безліч – треба лише знайти людину, яка б захопилася цією ідеєю. Ну і, звичайно, знайти кошти", - каже педагог Світлана.

Останнє слово, на жаль, найбільш актуальне у багатьох респондентів. Тож залишається чекати остаточного вердикту щодо долі цього шедевра.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme