ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Недосконалість Державного реєстру несе загрози волевиявленню під час виборів

В Україні відсутня система обміну відомостями базами даних, що значно ускладнює процес обміну інформацією про електорат
Depo.
27 травня 2015 08:14
ФОТО: depo.ua
Недосконалість Державного реєстру несе загрози волевиявленню під час виборів
Недосконалість Державного реєстру несе загрози волевиявленню під час виборів

Електронний Державний реєстр виборців було створено У 2009 році, що значно зменшило плутанину під час процесу волевиявлення громадян. Але й через 6 років у цій сфері залишилось багато невирішених проблем, пише Суми.depo.ua.

Під час засідання круглого столу представники влади, громадські активісти, працівники відділів Державного реєстру виборців та депутати місцевих рад обговорювали основні аспекти розвитку Державного реєстру.

Значна увага приділялась обговоренню питання відкритості Державного реєстру та контролю за складанням списків виборців.

За словами представника Всеукраїнської громадської організації "Центр підтримки громадських ініціатив" Михайла Городка, наразі Україна може скористатись досвідом Естонії й запровадити можливість електронного голосування. Такий вид волевиявлення є значно економнішим, ніж сучасний процес виборів в Україні. Крім того, він дозволяє не "прив'язувати" виборця до конкретного місця проживання, що особливо актуально для держави зараз, коли з'явилися внутрішні вимушені переселенці.

На останніх виборах вже довелося стикнутися з неочікуваними проблемами, що пов'язані з механізмом зміни виборчої адреси: йдеться про переселенців та військовослужбовців з зони АТО. З запровадженням електронного голосування цих проблем вдасться уникнути.

Втім, ведення Державного реєстру виборців має свої плюси. Так, за словами начальника відділу Державного реєстру виборців Сумської обласної державної адміністрації Ірини Білан, постійне ведення реєстру мінімізує помилки у виборчих списках. Так, якщо на виборах 2010 року було внесено 2% змін до списків, то вже на останніх - 0,09%.

Ще одна проблема - пасивність політичних партій та самих виборців. Вони активізуються лише на передодні процесу волевиявлення. Так, у 2014 році, коли українці обирали і Президента і депутатів Верховної Ради, було більше 10 тис звернень щодо внесення до списків і більше 17 тис. - щодо уточнення даних. А у 2013-му, коли вибори не відбувалися, було лише 217 звернень.

На відсутності системи обміну відомостями між Державним реєстром та іншими базами даних наголосила заступник начальника відділу ведення Державного реєстру виборців Зарічного району м. Суми Ольга Фесенко. Також в Україні досі не існує електронної бази даних міграційної служби, що значно ускладнює процес обміну інформацією про виборців.

Для оптимізації роботи Державного реєстру виборців Центр підтримки громадських ініціатив вніс пропозиції, які будуть передані законотоворцям, щодо відкриття частини реєстру, розвитку електронного самоврядування і взаємодії та обміном даними між реєстраторами.