ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Реформа Квіташвілі чи коли в Україні зникнуть державні лікарні

Depo.ua дізнався думку експертів про плани МОЗ України зробити бюджетні клініки державними або комунальними підприємствами
Depo.
4 червня 2015 16:34
ФОТО: depo.ua
Реформа Квіташвілі чи коли в Україні зникнуть державні лікарні
Реформа Квіташвілі чи коли в Україні зникнуть державні лікарні

Днями міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі презентував законопроект "Про внесення змін до деяких актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я".

За його словами, цей законопроект передбачає докорінні зміни у статусі й механізмах фінансування лікарень.

"Запропоновано дві великі зміни: зміна правового статусу закладів охорони здоров'я та надання їм автономії в управлінні, а також зміни у фінансуванні системи охорони здоров'я ", - повідомив Квіташвілі.

За його словами, передбачається перехід від бюджетної установи до форми державного підприємства, комунального підприємства, господарського товариства або інших організаційно-правових форм згідно чинного законодавства. При цьому вони залишаться у власності держави.

Переваги від цієї реформи, запевнив голова МОЗ, отримають пацієнти, медичний персонал і держава. Чи згодні з Квіташвілі лікарі та активісти?

ДЛЯ ЧЕСНИХ ЛІКАРІВ ЦЕ БУДЕ КЛАСНИЙ КРОК

Ольга Стефанишина, виконавчий директор в ГО "Пацієнти України"

Цей крок треба зробити, щоб лікарні і лікарі стали автономними і розпоряджалися коштами клініки на свій розсуд.

Це важливий момент, тому що зараз наша система передбачає радянську форму управління, коли лікар не може розпоряджатися бюджетом своєї лікарні і повинен витрачати гроші так, як йому написали в МОЗ. Наприклад, він повинен купувати 10 тисяч лампочок щорічно, вони йому не потрібні, а потрібні, наприклад, шприци, але він їх придбати не може.

Це не ефективно, а щоб гроші витрачалися ефективно, треба дати свободу лікарям. Для чесних лікарів то буде класний крок, вони зможуть реально використовувати гроші за призначенням. Це перший крок в реформі, так звана легалізація витрат державних установ, і по ній можна буде вже побачити, як лікарні витрачають гроші і на що вони їм потрібні

Пересічному громадянину така реформа нічого не буде коштувати, оскільки гроші бюджетні.

З іншого боку, це по суті легалізація корупції, яка й зараз відбувається в лікарнях. Далі треба буде ще придумати, як змусити лікарні ефективно використовувати кошти.

До того ж у законопроекті деякі незрозумілі речі. Наприклад, його логіка передбачає необхідність подвійної реорганізації. Тобто спочатку медичний заклад з бюджетного стає унітарним, а потім з унітарного - корпоративним. Навіщо така двошарова реорганізація - незрозуміло.

Ще незрозуміло, чому знову "зарегульовують" медичну практику: наразі є ліцензування і ще хочуть ввести сертифікацію лікарів. Нащо дві паралельні регуляторні процедури?

ЦЕ ЄДИНИЙ СПОСІБ НАВЕСТИ ЛАД У МЕДИЦИНІ

Андрій Семиволос, лікар-онколог, в.о. заступника директора Національного інституту раку

Це єдиний спосіб навести лад у медицині і створити можливість самоврядування і залучення фінансів.

От, наприклад, необхідно провести ремонт приміщення. Зараз щоб це зробити треба написати купу паперів, звернутися в МОЗ, це все розтягується на неймовірну кількість часу, йде інфляція, ростуть ціни і від моменту подання документів до початку виконання робіт ціна може зрости на третину. І все треба починати спочатку.

Наразі медсестра отримує зарплатню в 1 200 гривень. Зрозуміло, що вона приходить на роботу сердита й думає тільки про те, як з когось вичавити копійчину.

Це як в анекдоті, коли міліціонера на роботу прийняли, через два місяця питають, чого він за зарплатнею не приходить, а він каже: я думав, мені дали пістолет і крутись як можеш.

Отак і в клініках. Дали тобі кабінет і виживай далі як можеш. Відповідно лікарі й "залучають інвестиції" як можуть.

Але якщо лікарня буде працювати, наприклад до 14-ї години як державна, а потім як приватна, вона зможе заробляти гроші, витрачати їх на ремонт, амортизацію, доплати медперсоналу. Медики будуть зацікавлені краще працювати, всім буде зручно. В Угорщині така система є.

Чи не вийде так, що із прийняттям закону з'явиться цілий спектр платних послуг? Так все одно зараз багато витрат лягає на плечі пацієнтів і задум у тому, щоб вивести з тіні ці гроші, отримувати з них податки.

ЧИ ЛЯЖЕ КАРТА ГРУЗІЇ НА КАРТУ УКРАЇНИ?

Віктор Сердюк, голова Всеукраїнської ради пацієнтів

Підтримую я цю реформу чи ні - буду думати.

Тбілісі гарний, виглядає добре, але чи лягає карта Грузії на карту України? ("перероблення" державних клінік у приватні було здійснено в Грузії під час їхньої медичної реформи і є така думка, що цю ідею міністр Квіташвілі запозичив на своїй батьківщині, - ред). Я не бачив ще мапи, яка була б універсальна для декількох країн.

У нас поки що є де лікувати, є кого, і є поки що є кому лікувати, але немає за що.

Яким чином ця реформа зможе допомогти пацієнтам, приреченим або знайти гроші на лікування, або померти? Ініціатори реформи на це питання не відповідають.