Чи "уріжуть" український футбол з подачі Ахметова та Коломойського

З наступного сезону формат чемпіонату України можуть суттєво змінити

Чи "уріжуть" український футбол з подачі…

В Будинку футболу у Києві зібралися власники українських футбольних клубів еліти. Разом з президентом ФФУ Андрієм Павелком вони вирішують майбутню долю українського футболу, а також зміну формату УПЛ.

У більшості клубів, особливо команд, власники яких пов'язані з бізнесом "Сім'ї" ("Металіст", "Говерла", "Чорноморець", "Зоря") існують фінансові проблеми. Інвестори не хочуть більше вкладати гроші у футбол в тих обсягах, в яких вони це робили раніше. Під загрозою зникнення опинився "Чорноморець" нардепа Клімова. В "Говерлі" Шуфрича понад 6 місяців не бачили грошей. Курченко також урізає все, що можливо в "Металісті". Не платять зарплату також в "Карпатах", затримують у "Волині", "Зорі", інколи навіть в "Дніпрі". З Першої ліги, мабуть, ніхто не захоче поповнювати ряди еліти, а футбольне керівництво ламає голову, як зберегти 14 команд в УПЛ. Але, схоже за все, формат у 14 клубів та два кола віджив своє.

Що хочуть зробити з футболом

У кулуарах ФФУ вже давно кажуть про те, щоб ліквідувати саму Прем'єр-лігу, а у Федерації створити відповідний орган, який буде займатися клубами еліти. Причина цього бажання проста: УПЛ не впоралася з основними функціями - за 7 років клуби так і не стали заробляти. Керівництво УПЛ не спромоглося знайти спонсорів, а саму ПЛ на чолі з Даніловим почали звинувачувати у тому, що вона стала "дочірньою структурою" Ахметова. Симпатиком ліквідації УПЛ є Ігор Коломойський.

Поки що вголос про ліквідацію УПЛ не говорять. Сказано лише про реформування самого чемпіонату. Президент ФФУ Андрій Павелко каже про три можливі сценарії: 8 команд у чотири кола, 10 команд - у 3 кола та 12 команд - у два з поділом на шістки.

Формат 12 команд

 

Цей формат просуває донецький "Шахтар". Він дуже схожий на модель, яку відфутболила ФФУ перед стартом нинішнього сезону. Тоді пропонувалося 14 командам грати у два кола, а потім ділитися на дві читвірки (1-4, 5-8) та одну шістку (8-14) місця.

За новою схемою 12 команд після двох кіл мають ділитися на шістки (1-6 та 7-12 місця). Якщо зараз клуби грають 26 матчів у чемпіонаті, то за цією системою клуби у два кола проведуть 22 гри. І постає питання скільки кіл робити у шістках. Якщо там також грати у два кола, то кожен клуб проведе по 32 гри. Інтерес до першої шітски, звичайно, буде великим, але він буде мінімальним до другої. Якщо до 32 матчів додати ще кубкові ігри та матчі деяких команд у єврокубках, то таку кількість ігор буде важко реалізувати в українських умовах. Наразі першість закінчується в травні. Де взяти стільки вільних дат у календарі, якщо зимова перерва триває майже 2 місяці? Банально може не вистачити вільних дат, враховуючи ще матчі збірної. Гравцям доведеться менше відпочивати, але готовність українських газонів взимку викликає острах. А грати в холоди таки доведеться. Також буде важко змусити власників клубів другої шістки витрачатися на матчі без конкуренції.

Формат 10 команд

Десять клубів УПЛ зіграють у три кола. В нас буде 27 турів - на один більше, ніж зараз. Досить пристойний варіант, який більше підходить для нинішньої України, ніж вищезазначений формат у 12 клубів. Не буде головоломки з календарем, як з форматом у 12 клубів, де буде важко знайти місце для 32 турів. Отримаємо три матчі "Шахтаря" з "Динамо", "Металіста" з "Дніпром"...

Формат у 8 клубів

Команди зіграють у чотири кола. Такий формат стане ганьбою для України, оскільки навіть у карликових чемпіонатах, таких як першість Люксембурга, грають 14 команд. У заможній, але маленькій Австрії - грають 10 клубів. Наша ж країна має собі дозволити хоча б 12 клубів.

Якщо припустити, що першість буде у 8 клубів, то матимемо по 4 протистояння "Динамо" і "Шахтаря", "Металіста" і "Дніпра". Цікавість до таких матчів зросте. Команди зіграють 28 турів. Якщо не враховувати ганьбу для 45 мільйонної країни мати 8 клубів у Вищому дивізіоні, така модель є досить прогресивною.

Які клуби зникнуть або підуть у нижчі ліги

Цілком можливо, що така доля спіткатиме низку клубів. Доля "Чорноморця" вирішиться влітку. Екс-регіонал Леонід Клімов не гарантуватиме фінансування. Теж саме стосується й екс-регіонала Євгена Геллера, який тричі подумає про "Зорю", яка не має навіть домівки. Сергій Тарута також зазнав суттєвих фінансових втрат, а донецький "Металург", звичайно, може і надалі жити у Києві, але потрібне розуміння навіщо. Говорять і про труднощі стабільного у 2014 році донецького "Олімпіка" бізнесмена Гельзіна. Зарплати там невеликі - 60 тис гривень, але їх теж потрібно платити. Ігор Коломойський, якого неофіційно називали власником "Карпат" та "Волині", схоже вирішив зосередитися лише на "Дніпрі". Розшукуваний Сергій Курченко навряд чи довго фінансуватиме "Металіст". Незрозуміла доля й маріупольського "Іллічівця", а також "Говерли" Шуфрича.

Чи потрібно зберегти 14 клубів?

Цілком можливо, що "Олександрія" знайде кошти та підсилить УПЛ. Ця команда наразі лідирує у Першій лізі.

Можливо, що формат у 14 клубів вдасться зберегти, але це шлях внікуди. Цікавість до цього формату впала нижче нікуди. Відвідуваність матчів УПЛ у два рази нижча в цьому сезоні, ніж в минулому. Потрібні нові рішення.

Що потрібно

Можна врятувати цікавість до УПЛ, дозволивши, наприклад, стабільним клубам з нижчих ліг, таким як "Оболонь-Бровар", замінити команди УПЛ, які не зможуть собі дозволити грати далі у Вищому дивізіоні. Потрібні фінансові гарантії клуби зможуть дати. Звичайно, спортивний принцип постраждає, але це набагато краще, ніж мати клуби-боржники з порожніми трибунами у "вишці". Також клуби мають нарешті прийти до переписування контрактів з гравцями. Це справа часу, але витрати точно будуть скорочені у всіх. Можливо, навіть у топ-клубів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme