Блокада Донбасу: Коли українців накриє енергетичний армагедон

Як Україна та світ переживають масштабні аварії енергосистем

Блокада Донбасу: Коли українців накриє е…

В енергетиці України 15 лютого ввели надзвичайний стан. Сумщина потрапила до переліку областей, де періодично влаштовуватимуть "темну" - віяловим методом відключатимуть електрику у споживачів під час пікових навантажень.

Depo.Суми нагадує, що людство неодноразово поверталося у "доелектричну добу" вже за новітньої історії. Часто це має дуже сумні наслідки.

За крок до темряви

Причиною нинішньої енергетичної кризи стала блокада поставок антрацитового вугілля з непідконтрольної українській владі території – зони АТО. Оголошення урядом надзвичайного стану говорить про те, що поставки вугілля найближчим часом не відновляться.

За словами технічного директора ПАТ "Сумиобленерго" Віктора Рябченко, графіки "віялових" відключень, графіки обмеження потужностей, графіки аварійних відключень були підготовлені ще в минулому році та погоджені на всіх рівнях – як з місцевими органами влади, так і з Держенергонаглядом.

До речі, останній раз Україну добряче лихоманило під час "віялових" відключень у 2014 році - саме тоді виникли складнощі з постачанням вугілля з окупованих територій. Але перший сумний досвід "сидіння в темряві" українці отримали ще у 90-ті роки минулого століття. Щоправда, тоді причиною знеструмлень стала не відсутність вугілля, а криза неплатежів - споживачі були не спроможні заплатити за електрику і це змушувало енергосистему вдаватись до відключень.

Як було тоді та що маємо зараз

Повернемось у 2014 рік, коли світло в українських домівках вимикали на кілька годин. Тоді, за інформацією "Укренерго", графіки погодинних відключень вводили для врегулювання дисбалансу, який виник у результаті аварійного відключення енергоблоку Запорізької АЕС, аварійного ремонту 19 енергогенеруючих одиниць на теплових електростанціях через низькі запаси вугілля на складах теплоелектростанцій, та через збільшення споживання електроенергії через зниження температури. Причин для відключення "у верхах" знайшли чимало. І всі начебто об'єктивні. Але всі розуміли, що причиною є війна. Згодом ситуацію вирішили за рахунок африканського вугілля. Та через дякий час було відновлено постачання антрациту з окупованих територій.

На скільки вистачить

За даними Міненерговугілля, якщо нинішня блокада продовжиться, запасів антрацитового вугілля вистачить для роботи українських генераторів на 14 - 45 днів. Щоб трохи подовжити цей час – паливо почнуть економити, переганяючи навантаження з одних ТЕС на інші в ручному режимі. Саме тоді й почнуться знеструмлення.

Віце-прем'єр-міністр Геннадій Зубко заявив, що такі відключення загрожують Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Чернігівській, Черкаській та Сумській областям. Енергетики пояснюють, що енергопостачання саме в цих регіонах значно залежать від роботи ТЕС, запаси вугілля на яких не поповнюються через блокаду.

"Якщо втрачається вугілля, зупиняються блоки, які працюють на вугіллі, це означає, що 30 відсотків енергетики країни просто зупиняється" – заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Не ми єдині

Діставати свічки доводилося не лише українцям. Лише за останні два десятиліття Світ пережив кілька масштабних аварій в енергосистемах, які змусили поринути в темряву мільйони людей.

Лондон-2003. У Лондоні та ще деяких районах Англії у 2003 році ввечері відбулося масштабне відключення електроенергії. Метро і трамваї припинили рух, вуличні ліхтарі і сигнальні лампи в районах збою електропостачання погасли, спостерігався хаос у міському транспорті. Причиною відключення електроенергії стала аварія в системі трансформаторів.

Італія-2003. Того ж року аварійне відключення електроенергії сталося і Італії, а також і частині Швейцарії. Подія торкнулася 56 мільйонів чоловік

Індія-2012. Аварія в енергосистемі Індії у 2012 році стала найбільшою в історії аварій в енергосистемі, в результаті якої на кілька годин була відключена подача електроенергії в 14 штатах країни.

Москва-2005. В Москві в 2005-му кілька десятків тисяч людей опинилися заблокованими в зупинених потягах метро, у ліфтах. Порушилось залізничне сполучення, "застигла" робота багатьох комерційних і державних організацій. Причиною стало аварійне знеструмлення.

Америка-2003. У цей час сталось найбільше енергетичних катаклізм. Наймасштабнішою тоді виявилася американська аварія.

14 серпня 2003 року, між 15:45 і 16:15 за стандартним східним часом мешканці Клівленду, Толедо, Нью-Йорку, Детройту та частини Нью-Джерсі повідомили про перебої в подачі електроенергії. Пізніше почались проблеми зі світлом в стабільних регіонах: в усіх 5 районах міста Нью-Йорк і в частині Лонг-Айленду, окрузі Уестчестер, штатах Нью-Джерсі, Вермонт і Коннектикут, більшій частині півдня провінції Онтаріо, "відключили" і Торонто (Канада). загалом без електрики лишились 40 млн людей в США та 10 млн в Канаді.

У багатьох містах зупинилось метро. Туристів і місцевих, які застрягли в "пілземці", довелось евакуювати. В окремих місцях, зокрема в Детройті, відбувались перебої з водопостачанням. Мобільний зв'язок працював дуже погано, з перебоями. Подзвонити родичам можна було лише зі стаціонарного телефону, через це перед вуличними автоматами вишикувалися величезні черги. Спека в Нью-Йорку тоді сягала 33° C в тіні, але кондиціонери і вентилятори не працювали.

Грошовий збиток тоді склав 6 мільярдів доларів. Щоправда, владі вдалося запобігти масовим пограбуванням і мародерству, як це було під час попереднього великого знеструмлення мережі Нью-Йорку у 1977 році.

Після ліквідації наслідків знеструмлення з'ясувалось, що причиною аварії стали дерева, які ростуть під лініями електропередачі. Їх потрібно періодично підстригати. У Клівленді і Огайо цього не зробили. Через дуже вивелике споживання електроенергії, лінії електропередачі в Клівленді нагрілися, провиснули і торкнулися дерев. Сталося коротке замикання. Електростанція в Клівленді вийшла з ладу.

Через помилку в комп'ютерній системі, а також через брак персоналу, інші центри керування не були сповіщені.
Сталося ланцюгове відключення близько 100 інших електростанцій. Майже третина населення Канади і 40 млн. жителів США залишилися без електрики внаслідок аварії.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme