Додайте потенції: Що можна вичавити з гарбуза

Розпочався сезон збирання та заготівлі одного з найкорисніших овочів

Додайте потенції: Що можна вичавити з га…

Гарбуз - дуже цінний і корисний продукт. У вересні настає довгоочікуваний період його дозрівання, тож зараз потрібно запасатися "помаранчевим" на зиму. Тим, хто піклується про здоров’я, потрібно обов’язково звернути увагу на цей овоч. Бо гарбуз - це неабияке джерело корисних речовин, необхідних людському організму.

У гарбузі містяться каротин, вітаміни С, В1, В2, В5, В6, Е, РР (у тому числі рідкісні вітаміни: Т - сприяє прискоренню обмінних процесів в організмі; К – необхідний для згортання крові), жири, білки, вуглеводи, целюлоза, пектинові речовини, а також мінерали, зокрема калій, кальцій, магній, залізо, фосфор, мідь, кобальт.

Вирощувати гарбузи почали в Північній Америці ще близько 4-5 тисяч років тому. Гарбуз смажили, варили, збирали насіння. В Європі цей овоч використовували для відкорму тварин, але у наш час гарбуз надійно увійшов до людського меню: з нього варять кашу, його печуть, додають у тісто, з нього чавлять сік. При цьому гарбуз - універсальний продукт, адже його можна заморозити й використовувати цілий рік.

У косметології гарбуз додають в безліч масок для шкіри, або просто протирають обличчя свіжими сирими шматками плода.

Калорійність 100 грамів гарбуза - лише 22 ккал, він є низькокалорійним продуктом і незамінний для людей з зайвою вагою і ожирінням. Гарбуз має сечогінну дію, добре виводить з організму токсичні речовини й холестерин.

В народній медицині сушені гарбузові зерна застосовують під час лікування простати. А сік п’ють для підвищення потенції.

Гарбуз можна вживати всім - він практично не має побічної дії на організм. Лікарі радять не зловживати "помаранчевим" лише діабетикам і тим, у кого алергія на такі овочі.

Ну, для любителів смачненького - два оригінальних і швидких у приготуванні смаколика з гарбуза:

Гарбузові панкейки

Вітамінний й низькокаларійний гарбуз до вашого столу - фото 1

Інгредієнти:

Пюре гарбузове - 200 гр; яйця курячі - 2 шт; борошно - 200 гр; цукор - 4 столові ложки; масло вершкове - 40 гр; молоко (тепле) - 200 гр; розпушувач тіста - 10 гр і дрібка солі.

Приготування:

Яйця збити з цукром й дрібкою солі. Додати у яєчну масу гарбузове пюре, сюди ж розтоплене масло й молоко. Всипати просіяне борошно з розпушувачем й добре перемішати.

Тісто має бути густішим ніж на тонкі млинці, але не густішим за оладки. Смажити панкейки на сухій сковороді (бажано з антипригарним покриттям) з обох боків. Готові панкейки можна полити медом чи варенням. Смачного!

Булочки з гарбуза

Вітамінний й низькокаларійний гарбуз до вашого столу - фото 2

Інгредієнти:

Молоко - 1 склянка ( 250 гр); дріжджі - 50 гр; цукор - 150 гр; гарбуз сирий - 800 грамів; масло вершкове чи маргарин - 100 грамів; мука просіяна - 6-8 склянок ( 1 кг); цедра одного лимона і дрібка солі.

Приготування:

З теплого молока, дріжджів й половини цукру приготувати рідке тісто й відправити його у тепле місце на 30 хвилин. Через відведений час дріжі почнуть бродити й спушать рідке тісто.

М’якоть гарбуза відварити й розім’яти (бажано протерти через сито, або ж подрібнити блендором).

В готове розпушене тісто додати тепле пюре гарбуза, другу половину цукру, розтоплене масло чи маргарин і частину муки й місити тісто 20 хвилин. Накрутити косички й випікати у духовці при температурі 180 градусів 25-30 хвилин. Булочки довго не черствіють і дуже смачні!

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme