Як українські бджоли робили внесок в історію та економіку

Україна є найбільшим виробником меду у Європі. Кожна сьома тонна світового меду - українська, причому саме наш мед вважається кращим у світі

Як українські бджоли робили внесок в іст…

День пасічника - професійне свято бджолярів - в Україні почали відзначати з 1997 року.

Коли почалася історія бджільництва, достеменно невідомо. Але вченими знайдено бурштин з застиглою всередині бджолою, а ці "камінчики" нараховують 15 млн. років.

На гробницях єгипетських фараонів висікали бджіл як символ зневаги до смерті та ідеал охайності. У Стародавньому Єгипті на стінах храмів і палаців зображували бджіл, вулики та посуд з медом і воском.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 1

Перші письмові відомості про бджіл і використання меду та воску датуються XII-XIV ст. до нашої ери.

Україна здавна славилася пасічництвом. Монастирі, козацькі старшини та й простий люд тримали бджіл. З багатьох заморських держав численні каравани везли в Київську Русь різноманітні товари та обмінювали їх на продукти бджільництва.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 2

У той час бджільництво відіграло у становленні української державності величезну роль. Князь Ігор, після затвердження договору з візантійськими послами, разом з іншими дарами підніс їм віск, а його дружина Ольга - караван з 40 посудинами, що були наповнені медом і воском.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 3

Початком якісно нового етапу розвитку галузі вважають 1814 р. Саме тоді наш видатний співвітчизник Петро Іванович Прокопович винайшов перший у світі рамковий (розбірний) вулик і заклав основи раціонального бджільництва.

Докладніше: Як відставний військовий із Сумщини влаштував вуликову революцію

За інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства, 90% пасік в Україні знаходяться у приватній власності. Виробництвом меду займаються 400 тисяч бджолярів. В Україні нараховується 3 млн бджолосімей, а у 2014 році зібрано 66,5 тис. тонн меду.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 4

Для отримання одного кілограма меду бджоли повинні зробити до 4500 вильотів і взяти нектар з 6-10 млн квіток. Сильна сім'я може зібрати в день 5 - 10 кг меду (10 - 20 кг нектару).

В Україні офіційно зареєстровано дві породи бджіл - карпатська і українська степова, далека родичка македонської бджоли. Також є поліська популяція середньоруської бджоли (але поширена вона мало через значну агресивність). Українська степова бджола миролюбна, проявляє злобливість тільки пізнього літа.

Бджоли, до речі, впізнають лише членів своєї сім'ї, тому працівникам пасіки від них дістається. Але для бджолярів укуси звичні, і якщо комахи довго не жалять, здається навіть, що чогось не вистачає.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 5

Із кожним роком на Сумщині, наприклад, виробництво меду збільшується. Скажімо, у 2013 році в області було вироблено понад 2 тисячі тонн товарного меду. Хоча область й не входить до лідерів-виробників меду, наш солодкий продукт цінується фахівцями за екологічну чистоту. З усіх 18 районів найбільшу питому вагу в бджільництві області мають Роменський, Сумський, Краснопільський та Лебединський (8,0%). Вони дають практично половину обсягу товарного меду.

На сьогодні в області існує лише одна племінна установа: це племінний бджолорозплідник "Українські бджоли" Радміра Єгошина в Куземині Охтирського району. В ньому розводять українських степових бджіл. Його син Леонід створив повноцінну племінну бджолину ферму. Бджолине господарство Єгошиних поділяється на три, так би мовити, "підрозділи": медовий, де проводиться селекція, матковивідний, там знаходяться материнські сім'ї, та нуклеусний парк. На пасіці виводяться матки бджіл української степової породи. Технологія відточена до досконалості, над нею Леонід працював з 90-их років.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 6

Мед дуже корисний для здоров'я. Він нормалізує роботу багатьох внутрішніх органів, покращує склад крові, підвищує імунітет, є потужним джерелом енергії, що оберігає організм від передчасного старіння.

Щоденне вживання меду по 20-50 грамів протягом року помітно покращує склад крові і обмін речовин. У мед входять в основному фруктоза, а також такі мінеральні речовини, як калій, магній, білки і вітаміни, дуже рідко зустрічаються в інших продуктах. Ці складові меду зміцнюють стінки судин і серцевий м'яз.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 7

Найвідоміший в Україні "пасічник" - це виходець з села Хоружівка Недригайлівського району Сумщини, колишній президент Віктор Ющенко. Його прізвище напевно буде назване першим, якщо спробувати згадати відомих бджолярів."VIP- пасіка" знаходиться в Безрадичах під Києвом. Віктор Андрійович облаштовує її з 2003 року.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 8

Серед вуликів є й звичайні "коробки", й абсолютно унікальні "експонати", яким більше 160 років.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 9

У листопаді 2005-го в Харкові медок Віктора Ющенка разом з історичними раритетами виставили на благодійному аукціоні. За один бочонок янтарного напою з ющенківської пасіки бізнесмен Юрій Сапронов заплатив один мільйон і одну гривню.

Пасіка була навіть на території резиденції Межигір'я.

Медом помазано: Кому гудуть українські бджоли - фото 10

Біглий президент Віктор Янукович, подейкують, засинав, "оздоровлюючись" під гудіння бджіл.

Більше про цікавинки на Сумщині читайте на Depo.Суми.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Суми

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme