Як у деяких громадах вбивають та їдять своїх альфа-самців

Приматологи у Сенегалі стали свідками рідкісного випадку, коли шимпанзе  напали на свого колишнього лідера

Як у деяких громадах вбивають та їдять с…

Американські та німецькі приматологи стали свідками рідкісного випадку, коли група західних шимпанзе (Pan troglodytes verus) вбила і частково з'їла дорослого самця, який за кілька років до цього верховодив у громаді, але потім втратив альфа-статус. Дослідження опубліковане в International Journal of Primatology, пише Depo.Суми

Шимпанзе мешкають в громадах, які налічують від 20 до 150 особин. При цьому велику частину часу вони проводять в невеликих групах, переміщаючись по лісі в пошуках їжі. Як у самців, так і у самок громади існує лінійна ієрархія. Щоб завоювати домінуюче положення або підвищити свій статус, мавпи об'єднуються з іншими особинами, які допомагають їм у боротьбі за владу. Чим більше "союзників" є у самця, тим вище його шанси стати домінантним. Особи високого рангу часто поводяться агресивно по відношенню до підлеглих і "тиранять" їх навіть в ті моменти, коли альфа-самця ніщо не загрожує.

Колективні вбивства дорослої особини іншими шимпанзе відомі, але найчастіше агресія спрямована на мавп з інших громад, які можуть конкурувати з групою за їжу і самок. Вбивства дорослих самців всередині громади рідкісні, до сих пір було зафіксовано лише дев'ять випадків нападу шимпанзе на "свого", а не "чужого" самця. Цікаво, що такі випадки зустрічалися в громадах, де дорослих самців було більше, ніж дорослих самок (зазвичай спостерігається зворотне співвідношення). Автори нового дослідження описують ще один випадок вбивства самця особинами з тієї ж громади західних шимпанзе.

Вчені вивчали громаду шимпанзе, що живуть в заповіднику Фонголі на південному сході Сенегалу. Спостереження проводилися з 2005 по 2013 рік, до моменту, коли дорослий самець шимпанзе по кличці Фудуко (Foudouko) був убитий своїми родичами. Мавпи звикли до людей і дозволяли слідувати за собою протягом дня. В період спостереження в громаду входили від 31 до 35 особин, з них 10-12 - дорослі самці.

На початку спостереження за громадою Фудуко був в ній альфа-самцем. Решта дорослі самці в громаді демонстрували підлегле становище по відношенню до нього, проте Фудуко не виявляв покори жодному з самців групи. У нього був "союзник", Мамаду, який, мабуть, займав наступне за рангом положення. Восени 2007 року він отримав серйозну травму (вивихнув або зламав стегно) і обидва самця, і Фудуко і Мамаду, один за одним втратили свій високий статус. Через півроку Фудуко зник з громади. Оскільки він більше не дозволяв вченим слідувати за ним, протягом наступних кількох років дослідники фіксували його поява раз або два на рік.

У 2012 році Фудуко знову почав з'являтися в громаді. До цього часу його колишній союзник Мамаду відновив свій бета-статус, а домінуючим самцем став його брат Девід. Хоча інші самці часто переслідували і проганяли Фудуко, ні Мамаду, ні Девід до них не приєднувалися, а навпаки, часто з'являлися в його компанії. Вночі, перед тим як Фудуко знайшли мертвим, дослідники почули крики шимпанзе, що доносилися з того місця, де група мавп влаштувалася на ніч. Вранці вчені знайшли труп Фудуко з численними ранами на горлі, руках, ногах, спині і геніталіях. При цьому дорослі самці, які, мабуть, брали участь у вбивстві, продовжували кусати і бити тіло Фудуко, і їсти м'ясо померлого. До них приєдналася стара самка - мати домінантних самців Девіда і Мамаду.

"Це було вражаюче", - говорить провідний автор дослідження, Джил Прютц (Jill Pruetz) з університету Айови. "Самка, яка з'їла найбільше м'яса вбитого шимпанзе, виявилася матір'ю двох домінуючих самців з громади. Її сини були єдиними самцями, що не атакували тіло". За словами дослідниці, Мамаду був єдиним, хто намагався "розбудити" свого колишнього союзника. Також Прютц додала, що після загибелі Фудуко, Мамаду був вигнаний з громади тими ж молодими самцями, які вбили його колишнього друга.

Раніше пріматологі виявили, що змушує шимпанзе об'єднуватися проти зовнішнього ворога. Виявляється, під час міжгрупових конфліктів у них зростає рівень окситоцину - гормону, що стимулює групову кооперацію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Чернігів

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme